Vlna výbuchov pagera v Libanone tento týždeň, ktorá už bola pripísaná izraelskej spravodajskej službe, bola skôr „konvenčnejším aktom vojny“ ako teroristickým útokom, hovorí veterán nezávislý odborník na kybernetickú bezpečnosť Lars Hilse, ktorý poukazuje na to, že „nerobíme O hercovi zatiaľ nič neviem.“
„Išlo o odpočúvanie dodávateľského reťazca, pri ktorom boli predmetné zariadenia očividne alebo údajne zadržané,“ vysvetľuje. akýmkoľvek spôsobom, tvarom alebo formou, takže v podstate hovoríme o kyber-fyzickom útoku viac ako o čomkoľvek inom, kde podľa definície používate kybernetické nástroje na spôsobenie fyzického poškodenia, ktoré na konci dňa, bol.”
Podľa Hilse nie je nastraženie veľkého počtu pagerov týmto spôsobom ťažké, ak má páchateľ „prístup k závodu, ktorý dokáže vyrobiť čipovú súpravu týchto pagerov“.
„Viete, je pomerne jednoduché potom upraviť zariadenia alebo upraviť samotné dosky, aby ste potom mohli vymeniť dosku s obvodmi,“ hovorí. „Takže v podstate by ste zachytili dodávku, ktorá pravdepodobne prešla časťou sveta, kde je to možné, potom otvoríte všetky balíky, odskrutkujete pravdepodobne 5 alebo 6 skrutiek a potom zostavíte novú dosku plošných spojov s pridanými výbušninami do zariadenie a potom ich znova zatvoríte.“
Pokiaľ ide o to, či by sa takýto výkon dal dosiahnuť bez zapojenia západných spravodajských služieb, Hilse naznačuje, že samotní Izraelčania „majú vo svojej spravodajskej doméne veľmi šikovné cookies“.
Medzitým bezpečnostný a politický analytik Dr. Hasan Selim Ozertem z Ankary tvrdí, že explózie pagera naznačujú zjavný „problém v logistických a bezpečnostných službách Hizballáhu“.
„Zdá sa, že po tom, čo Hassan Nasrallah vyzval, aby sme opustili smartfóny a začali používať pagery, ľudské kuriéry alebo pevné linky, zdá sa, že do Libanonu doviezli tisíce pagerov a pravdepodobne masový dovoz vyústil do takejto slabosti,“ hovorí.
Špekuluje tiež, že keďže imidž izraelských tajných služieb bol trochu pošpinený útokom Hamasu zo 7. októbra, mohli sa takýmto činom pokúsiť obnoviť svoju reputáciu.
Čo sa týka možných dôsledkov incidentu s pagerom, Dr. Ozertem sa pýta, ako by to mohlo ovplyvniť opatrenia na bezpečnosť letov.
„Ak sa s takýmito telekomunikačnými zariadeniami dá odteraz manipulovať, mobilné telefóny alebo notebooky sa môžu použiť ako vražedné zariadenia alebo ako výbušniny pri medzinárodných letoch. Takéto precedensy môžu využiť aj medzinárodné teroristické organizácie,“ varuje.
Zdroj sputnik, preložené cez google