Odborníci z ÚVZ priblížili, že ovčie kiahne prebiehajú ako horúčnaté ochorenie sprevádzané vznikom hnisavých pľuzgierikov až chrást v dvoch až štyroch vlnách, najmä na trupe a končatinách. „Inkubačný čas je desať až 21 dní (v priemere 14 dní), keď je človek najinfekčnejší. Liečba trvá približne desať dní. Imunita po prekonaní je celoživotná,“ priblížili. Sabaka dodal, že výskyt komplikácií či potreba hospitalizácie detí sú pri tomto ochorení zriedkavé.
Oveľa nebezpečnejším ochorením s omnoho častejšími komplikáciami sú podľa neho osýpky. „Ide o jedno z najzávažnejších vírusových ochorení detí, keďže bývajú často sprevádzané komplikáciami, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému,“ objasnil odbor epidemiológie ÚVZ.
Ako uviedli, ochorenie sa začína nádchou, zápalom očných spojiviek a kašľom. Postupne stúpa telesná teplota a v ústach vznikajú žltobiele škvrny s červeným okrajom. Na štvrtý až piaty deň sa objavuje splývavý výsev vyrážok. „Začína sa na záhlaví a šíri sa na tvár, krk, brucho a končatiny. Trvá asi tri dni,“ spresnili. Inkubačný čas osýpok je osem až 12 dní, pričom pri nekomplikovaných prípadoch ochorenie trvá do dvoch týždňov. Aj v tomto prípade prekonanie ochorenia zanecháva celoživotnú imunitu.
Zdroj feed teraz.sk