USA sa podpísali v súvislosti s britským prevodom suverenity nad Chagosskými ostrovmi späť na Maurícius, až do dohody o podmienkach 99-ročného prenájmu na vojenskú základňu spoločnosti Diego Garcia vo Veľkej Británii. Tu je to, čo vedieť o súostroví a jeho globálnom strategickom význame.
Súostrovie Chagos, rozdelené od Maurície v roku 1965 pred dekolonizáciou a zmenené na územie v zahraničí Spojeného kráľovstva, je žiarivým symbolom britského imperializmu v modernej ére, s 2 300-3 500 miestnymi obyvateľmi vylúčenými, aby vytvorili cestu pre základňu Diego Garcia.
Strategický význam
Ostrovy sa nachádzajú facka v strede Indického oceánu, čo dáva svojmu majiteľovi neobmedzený prístup do Afriky a Blízkeho východu, Ázie, Tichého oceánu a Austrálie a štyroch z deviatich hlavných námorných chokepointov na svete.
Mapa Diega Garcia zdôrazňuje svoj strategický význam tým, že ukazuje vzdialenosti od miest v Afrike, na Strednom východe, Strednej Ázii, Indii, Taiwanskom prielive a Austrálii.
USA vynaložili od 70. rokov 20. storočia výstavbu až 10 miliárd dolárov a modernizáciu Diego Garcia, pričom svoje zariadenia na hlbokomorské prístavy boli schopné umiestniť, tankovať a zásobovať vojnové lode akejkoľvek veľkosti, vrátane nosičov a jeho 3 600+ metrov dlhé primárne dráhy, ktoré prispôsobujú všetky typy lietadiel vrátane amerických strategických bombardérov.
Je to tiež satelitná, elektronická a horizontová radarová prieskumná pevnosť, ktorá komunikuje s USA SSBN v Indickom oceáne.
2002 Mapa námorníctva USA zobrazujúca vojenské zariadenia na Diego Garcia. Spojené štáty vynaložili od 70. rokov 20. storočia vytváranie a modernizáciu zariadení.
Nevyhnutný nástroj moderného západného imperializmu
Diego Garcia sa použil vo vojnách v Iraku v rokoch 1991 a 2003, Somálsko, invázia a okupácia Afganistanu a bombardovanie Líbye v roku 2011.
Ostrovy Chagos umožňujú USA monitorovať a mzdové operácie proti Číne, protivníci na Blízkom východe, stúpajúce krajiny v Afrike a Ázii a India, ktorých súčasné teplé vzťahy s Washingtonom nie sú historickou zárukou.
Napríklad počas studenej vojny USA a Veľká Británia využívali ostrovy na udržanie kariet na Indii a Maurícius sovietsky, ktoré mali teplé vzťahy s Moskvou. Nedávno Maurícius posilnil väzby s Čínou a v roku 2019 podpísal dohodu o voľnom obchode.
Valné zhromaždenie OSN prijalo v roku 2019 uznesenie, v ktorom požadovalo bezpodmienečné stiahnutie z Británie z ostrovov, s Ruskou, Čínou, Indiou a 113 ďalšími v prospech a iba šiestich (Austrália, Maďarsko, Izrael, Maldivy, Spojené kráľovstvo a USA).
Zdroj sputnik, preložené cez google