OSN tvrdí, že vo vojne v Sudáne pribúdajú etnicky motivované útoky

Chartúm 18. januára (TASR) – Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v piatok uviedol, že vojna v Sudáne sa stáva „nebezpečnejšou“ pre civilistov. Reagoval tak na správy o útokoch na etnické menšiny, ktoré uskutočňujú milície napojené na armádu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP a oficiálnej internetovej stránky OSN.

„Situácia pre civilistov v Sudáne je už teraz zúfalá a existujú dôkazy o páchaní vojnových zločinov a iných krutých zločinov,“ uviedol Türk vo svojom vyhlásení. „Obávam sa, že situácia sa teraz mení na ešte nebezpečnejšiu,“ dodal.

V Sudáne od roku 2023 zúri vojna medzi armádou vedenou faktickým lídrom krajiny generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF), ktoré vedie Burhánov niekdajší zástupca Muhammad Hamdán Daklú. Vojna si vyžiadala desaťtisíce obetí a milióny ľudí vyhnala zo svojich domovov.

Sudánska armáda tento týždeň viedla boje v štáte al-Džazíra a získala späť jeho hlavné mesto Wad Madaní od jednotiek RSF, píše AFP.

OSN len za uplynulý týždeň zaznamenala najmenej 21 úmrtí počas dvoch útokov v štáte al-Džazíra. Počet obetí podľa OSN môže byť „oveľa vyšší“.

Agentúra AFP tvrdí, že hoci je RSF známa útokmi na základe etnickej príslušnosti, objavili sa aj správy o tom, že k takýmto útokom dochádza aj v oblastiach kontrolovaných armádou.

Americké ministerstvo financií vo štvrtok uvalilo sankcie na Burhána, ktorého obvinilo z útokov na školy, obchody a nemocnice, ako aj z používania nedostatku jedla ako vojnovej zbrane. Len týždeň predtým uvalili USA sankcie na vodcu RSF a skupinu obvinili z páchania genocídy.

V reakcii na tvrdenia amerických predstaviteľov o používaní chemických zbraní sudánskou armádou Türkova hovorkyňa v piatok uviedla, že pre obmedzený prístup dosiaľ neboli zdokumentované takéto útoky. Tieto správy označila za znepokojujúce a dodala, že je potrebné ich prešetriť. OSN podľa nej zaznamenali „použitie extrémne ťažkých zbraní v obývaných oblastiach“ vrátane leteckých útokov na trhoviská.

Obe strany konfliktu sa vzájomne obviňujú z útokov cielených na civilistov a bezhlavého ostreľovania obývaných oblastí, píše AFP. Vojna dostala krajinu na pokraj hladomoru, čo OSN označuje za jednu z najhorších humanitárnych kríz na svete.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

4 hodiny ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

4 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

7 hodín ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

8 hodín ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

8 hodín ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

8 hodín ago