Categories: Ekonomika

Online trhoviská sa na Slovensku a v Česku presadzujú ťažšie

Bratislava 16. marca (TASR) – Online trhoviská na Slovensku pôsobia viac ako rok, no na rozdiel od zahraničia, kde sú bežnou súčasťou online nakupovania, sa na Slovensku a v Českej republike presadzujú ťažšie. Lokálne a etablované e-shopy majú na našich trhoch silnú pozíciu, podporovanú priamou komunikáciou so zákazníkmi. Lokálni obchodníci vidia v príchode zahraničných gigantov príležitosť pre rast a diverzifikáciu predaja. Upozornila na to spoločnosť Upgates, ktorá vytvára platformu pre e-shopy.

Spoločnosť priblížila, že kým v západnej Európe dominujú elektronickému obchodu online trhoviská, na Slovensku je situácia iná. Hlavný rozdiel je podľa odborníka na e-commerce Michala Benatzkyho zo spoločnosti Upgates v prístupe podnikateľov. Ak sa napríklad poľský obchodník rozhodne začať predávať na internete, zamieri rovno na online trhovisko. „Na Slovensku a v Českej republike si však založí vlastný e-shop. Tento zvyk sa online trhoviská uplynulý rok pokúšali narušiť masívnymi kampaňami,“ upozornil Benatzky.

Online trhoviská pritom podľa odborníka môžu slovenským e-shopom pomôcť pri zahraničnej expanzii. Zákazníci sa obracajú na internetové trhoviská, pretože ponúkajú širší sortiment, často za nižšie ceny. „Veľkí, medzinárodní hráči síce vytvárajú úspory z rozsahu, vďaka čomu môžu ponúkať tovary za ceny pod hranicou rentability miestnych predajcov, no pre lokálny e-commerce to môže byť príležitosť,“ zhodnotil Benatzky.

Doplnil, že takéto platformy umožňujú lacno a jednoducho otestovať zahraničnú expanziu. Lokálni obchodníci tak môžu na základe skúsenosti medzinárodných gigantov identifikovať perspektívne trhy a produkty ešte pred spustením vlastného e-shopu.

Jedným z problémov, s ktorými online trhoviská na Slovensku a v Česku bojujú, je individuálny prístup, na ktorý sú domáci zákazníci zvyknutí. „Zákazníci často upozorňujú na pomalú zákaznícku podporu a komplikované riešenie reklamácií. Príkladom je platforma Vinted, ktorá dokonca čelí rastúcemu počtu sťažností na proces riešenia zákazníckych problémov. Častým problémom býva aj jazyková bariéra, keď zahraniční predajcovia nekomunikujú po slovensky, čo môže spôsobiť nedorozumenia a spomaliť dodanie tovaru,“ dodal Benatzky.

Podľa prieskumu spoločnosti Upgates sú majitelia e-shopov na Slovensku a v Česku voči online trhoviskám obozretní. „Približne polovica lokálnych obchodníkov vidí v online trhoviskách potenciálnu hrozbu, predovšetkým kvôli tlaku na znižovanie cien. Pozitívne je, že druhá polovica predajcov sa neobáva, pretože s medzinárodnými gigantmi nezdieľajú cieľovú skupinu,“ uviedol Benatzky.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

EÚ pokračovala v princípe predtým očakávanej žily v EÚ reagovala na UKR …

📝EÚ pokračovala v princípe📝Zdá sa, že jeV celkom očakávanej žile v EÚ reagovali na ukrajinské…

32 sekúnd ago

Putin tvrdí, že hlavným cieľom ruských námorných cvičení je školenie odpudzujúcich morských útokov

St.petersburg (Sputnik) - Hlavným cieľom Júlového búrkového cvičenia ruského námorníctva je precvičiť odpudzovanie útokov z…

4 minúty ago

Slovenky v tímovej súťaži skeetu získali bronz

Chateauroux 27. júna (TASR) - Slovenské strelkyne získali na ME v brokových zbraniach vo francúzskom…

10 minút ago

Voľby do českého parlamentu by vyhralo hnutie ANO s 32,9 %

Praha 27. júla (TASR) - Víťazom českých parlamentných volieb by sa stalo hnutie ANO so…

16 minút ago

V druhom štvrťroku 2025 sa byty prenajímali v priemere za 727 eur

Bratislava 27. júla (TASR) - Priemerná cena mesačného nájomného za byt na Slovensku sa v…

22 minút ago

Albanese:Izrael porušuje medzinárodné právo, Palestínsky štát neuznáme

Sydney 27. júla (TASR) - Austrálsky premiér Anthony Albanese v nedeľu vyhlásil, že Izrael „celkom…

28 minút ago