13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Až 195 ľudí hlásilo zranených obrovským výbuchom v iránskom prístave

V sobotu bolo v prístave Shahid Rajae v južnom iránskom meste Bandar Abbas zranených 195 ľudí v prístave Shahid Rajaee v južnom iránskom meste...
HomeNezaradenéOhromujúce zobrazenie severných svetiel v USA, Kanade po zriedkavej slnečnej erupcii

Ohromujúce zobrazenie severných svetiel v USA, Kanade po zriedkavej slnečnej erupcii

Silná slnečná búrka predtým v máji vytvorila veľkolepé a vzácne nebeské svetelné predstavenia na oblohe v USA, Veľkej Británii a Rusku.

Polárne žiary osvetlia nočnú oblohu v USA tento víkend po „kanibalskej“ koronálnej ejekcii, ktorá zasiahla Zem v utorok. Národné centrum pre predpovede počasia pre oceán a atmosféru (NOAA) (SWPC) vydalo varovanie pred geomagnetickou búrkou na 3. august a 4. august, hoci nebeská šou by mohla byť viditeľná už v auguste.
Predpokladalo sa, že svetlá zasiahnu južnejšie, než je normálne, a môžu byť viditeľné v niektorých častiach USA vrátane štátov Washington, Idaho, Montana, Severná a Južná Dakota, Minnesota, Wisconsin, Michigan, New York a Maine, uviedla SWPC.
Oveľa intenzívnejšie aurorálne zobrazenia budú zároveň viditeľné v severnej Kanade a na Aljaške.
Vedci predpovedali viac zobrazení polárnej žiary na mesiac august a dokonca aj mesiace nasledujúce po tom, čo sa zistilo, že tento rok v júli bolo na slnku viac slnečných škvŕn ako kedykoľvek inokedy od decembra 2001. Podľa NASA slnečné škvrny (magnetické poruchy na slnečnom povrchu) sa od roku 1611 počítajú každý deň, aby sa určilo, ako je slnko magneticky aktívne.
Nebeská šou, ktorá rozžiari zemskú oblohu, je spôsobená výronom koronálnej hmoty (CME), ktorý je spojený so silnou slnečnou erupciou, ktorá vybuchla zo Slnka 1. Space.com vysvetlil.
CME nesú elektricky nabité atómy známe ako ióny a keď sa zrazia s magnetosférou Zeme, môžu spôsobiť geomagnetické búrky. Ióny budú interagovať s plynmi v zemskej atmosfére a vyžarovať energiu, ktorá na seba vezme formu svetla, a toto svetlo je to, čo poznáme ako polárna žiara alebo aurora australis na južnej pologuli.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno