Categories: Ekonomika

OECD znižuje prognózy globálneho rastu pre obchodné bariéry a neistotu

Paríž 17. marca (TASR) – Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v pondelok znížila svoje prognózy globálneho rastu v roku 2025. Ako dôvody uviedla bariéry v obchode a zvýšenú geopolitickú neistotu, ktorá ovplyvňuje investície a výdavky domácností. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Organizácia so sídlom v Paríži najnovšie očakáva, že globálna ekonomika tento rok vzrastie o 3,1 % namiesto o 3,3 % v predchádzajúcom odhade. A v roku 2027 sa jej rast spomalí na 3 %.

Napätie v obchode po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu, je čiastočne zodpovedné za slabšie perspektívy rastu, uviedla OECD. Predpovedá zároveň, že inflácia bude „vyššia, ako sa pôvodne očakávalo“.

Projekcie OECD vychádzajú predovšetkým zo slabšieho očakávaného rastu v USA a v eurozóne a z predpokladu, že Washington uvalí na budúci mesiac clá vo výške 25 % na dovoz z Mexika a Kanady.

Spojeným štátom predpovedá v roku 2025 hospodársky rast o 2,2 % namiesto o 2,4 % v decembrovej projekcii a v roku 2026 jeho spomalenie na 1,6 %, čo je menej než 2,1 % v predchádzajúcej prognóze.

Mexiko najviac zasiahne vplyv ciel, pričom tento rok jeho ekonomika klesne o 1,3 % a na budúci rok o 0,6 % namiesto rastu 1,2 % a 1,6 %, ako sa pôvodne očakávalo.

Rast kanadskej ekonomiky sa v tomto a budúcom roku spomalí na 0,7 %, čo je výrazne pod pôvodne predpokladanými 2 % pre oba roky.

Eurozóne zhoršila OECD odhad rastu ekonomiky v tomto roku na 1 % z 1,3 % (z 0,7 % v roku 2024) a jej zrýchlenie na 1,2 % v roku 2026.

Číne predpovedá, že si udrží zdravý rast na úrovni 4,8 % v roku 2025 a 4,4 % v nasledujúcom roku.

OECD však uviedla, že globálne vyhliadky budú oveľa horšie, ak Washington vystupňuje obchodnú vojnu zvýšením ciel, pričom jeho obchodní partneri urobia to isté.

Obchodné vojny vyvolané Trumpovou protekcionistickou politikou budú mať tiež za následok, že inflácia bude „vyššia, než sa pôvodne očakávalo“.

OECD najnovšie predpokladá, že jadrová inflácia zostane v roku 2026 nad cieľmi centrálnych bánk v mnohých krajinách vrátane Spojených štátov. Skupine G20 (20 najväčších ekonomík sveta) pritom predpovedá infláciu v priemere 3,8 % v roku 2025 a 3,2 % v roku 2026.

OECD zároveň vyzvala politikov, aby „našli spôsoby, ako spoločne riešiť svoje obavy v rámci globálneho obchodného systému“.

Jedným prvkom, ktorý by mohol zmierniť krátkodobý tlak na globálnu ekonomiku, je prísľub európskych krajín zvýšiť výdavky na obranu pre hrozby zo strany Ruska a neochote Trumpa pokračovať v podpore NATO. To by mohlo „podporiť hospodársky rast v krátkodobom horizonte, ale potenciálne by mohlo prispieť k dlhodobejším fiškálnym tlakom“, dodala OECD.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Začína sa konferencia o riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu

New York 28. júla (TASR) - V New Yorku sa v pondelok začína medzinárodná konferencia…

2 minúty ago

De Minaur vo Washingtone zdolal Davidovicha a má desiaty titul

Washington 28. júla (TASR) - Austrálsky tenista Alex De Minaur sa stal víťazom turnaja ATP…

8 minút ago

Jablčník ani Podmaníková nepostúpili do semifinále

Singapur 28. júla (TASR) - Slovenský plavec František Jablčník nepostúpil do semifinále na MS v…

14 minút ago

Správy TASR – 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Bratislava 28. júla (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 28.…

32 minút ago

Pred 80 rokmi sa zrodilo Dievča z výťahu, prežilo pád zo 75. poschodia

New York/Bratislava 27. júla (TASR) - O veľkom šťastí mohla hovoriť Betty Lou Oliverová, známa…

38 minút ago

Pred 20 rokmi armáda oznámila, že končí s aktivitami v Severnom Írsku

Dublin/Belfast/Bratislava 27. júla (TASR) - Írska republikánska armáda (IRA), ktorá vznikla v roku 1919 ako…

44 minút ago