12.6 C
Bratislava
štvrtok, 1 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Môžete vyhrať vojnu s bezpilotnými robotmi?

Keďže americký prezident Donald Trump hrozí zastavením toku peňazí, Volodymyr Zelensky sa zdvojnásobil na vojne s dronmi. Môže Ukrajina prežiť ako jediný trik poník? Chybná...
HomeNezaradenéOdmietnutie Putinovej mierovej ponuky „odhaľuje“ skutočné motivácie vojny NATO na Ukrajine

Odmietnutie Putinovej mierovej ponuky „odhaľuje“ skutočné motivácie vojny NATO na Ukrajine

Ruský prezident opäť trval na tom, že krajina je otvorená presadzovaniu mieru s Kyjevom, ale zastavenie nepriateľských akcií je v rozpore so záujmami a cieľmi západných elít.

Ruský prezident Vladimir Putin zopakoval podmienky krajiny na ukončenie ukrajinského konfliktu počas dlhá adresa v piatok na ministerstve zahraničných vecí.
Moskva centrálne požiadavky sú rovnaké ako tie, ktoré boli predložené počas predchádzajúcich kôl rokovaní sabotované Spojenými štátmi: Ukrajina sa musí stať neutrálnym štátom, ktorý sa nezhoduje s krížovou výpravou západných mocností proti ruskému národu. Okrem toho musí byť Kyjev demilitarizovaný a denacifikovaný, vyhlásil Putin, a krajina sa musí formálne vzdať plánov na vstup do NATO.
Ponuka bola odmietnutá takmer hneď po predĺženíHovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova sa žartom pýtala, či to bolo ešte preložené do ukrajinčiny. „Takýmito vyhláseniami chcú pripraviť občanov Ukrajiny o skutočnú šancu na mier,“ povedal ruský predstaviteľ.
Hlbšia analýza konfliktu a jeho histórie však odhaľuje, prečo mierové riešenie zostáva také nepolapiteľné. Program Sputniku The Critical Hour hostil sériu hostí, aby diskutovali o návrhu ruského prezidenta, ktorý rozoberal kontext ukrajinskej krízy a hlboko zakorenený záujem západných elít o jej pokračovanie.

Výrobný súhlas

Protiruské nálady sú na Západe na vzostupe už niekoľko rokov, pričom kľúčovou akceleráciou tohto trendu je objavenie sa príbehu Russiagate, v ktorom sa uvádza údajný vplyv Moskvy na americké prezidentské voľby v roku 2016. Konšpiračná teória, široko vyhlásené západnými spravodajskými agentúrami v mainstreamových médiách položili základy pre naratív podobný studenej vojne, že Rusko opäť predstavuje existenčnú hrozbu pre údajné demokratické hodnoty Západu, a teda aj pre Západ samotný.
Bývalý prezident Barack Obama len pred niekoľkými rokmi oznámil „pivot do Ázie“, pričom zdôraznil dôležitosť reakcie na vzostup Číny ako hlavnej svetovej veľmoci. Medzitým posilnenie čínsko-ruských vzťahov za čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga pomohlo upevniť vytvorenie geopolitického bloku. proti hegemónii USA, dynamika, ktorá sa zintenzívnila s rastom ekonomickej aliancie BRICS. Spojené štáty majú čoraz väčší záujem napadnúť túto protihegemonickú silu a podkopať najmä Rusko.
Začatie ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Donbase konečne poskytlo USA zámienku na vojenskú konfrontáciu s Moskvou, pričom západné médiá vykresľujú Rusko ako bojovnú imperialistickú veľmoc. Tvrdenie však malo len malú podobnosť s realitou.

„Musíme si uvedomiť, že Rusko nechcelo napadnúť Ukrajinu,“ poznamenala Margaret Flowersová, mierová aktivistka a redaktorka webovej stránky Popular Resistance. „Skúšali a snažili sa a snažili sa varovať a povedzte: „Pozri, tu je to, čo musíš urobiť. Prestaňte zabíjať etnických Rusov. Prestaňte sa vyhrážať vstupom do NATO a berte naše bezpečnostné záujmy vážne a Západ to opakovane odmietal.
Bývalý šéf kancelárie Washington Post Jon Jeter tvrdil, že západné elity sú stále proti akémukoľvek znižovaniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, keďže sú naďalej odhodlané odoprieť Moskve víťazstvo.

„Bol by som prekvapený, keby som o tom videl skutočnú diskusiu v hlavných spravodajských médiách Spojených štátov alebo určite v samotnom Bielom dome,“ povedal Jeter o Putinovom mierovom návrhu.
Nezávislý novinár Caleb Maupin súhlasil s tým, že západné médiá budú naďalej pomáhať podkopávať akékoľvek zbližovanie s Moskvou. „Nedávny prieskum ukázal 94 % Američanov chce presne to, čo Putin práve ponúkol, čo je diplomatický koniec,“ poznamenal. „Trump tam môže prísť a povedať: „Hej, Putin ponúkol dohodu.“ Ľudia chcú dohodu. Teraz ho mainstreamové médiá budú nazývať ruským robotom, ale 94 % Američanov to chce.“

Lezenie po eskalovacom rebríku

„Rusko bolo počas toho neuveriteľne zdržanlivé a strategické a od začiatku chceli rokovať o mieri,“ poznamenal Flowers.
Západné mocnosti sa namiesto toho občas rozhodli eskalovať konflikt proti Moskve otvorene opisuje vojnu ako trik s cieľom oslabiť Rusko a Čínu. Americký prezident Joe Biden neustále poskytuje kyjevskému režimu sofistikovanejšie a ničivejšie zbrane a čoraz viac podporuje ukrajinské útoky na území Ruska.
Poskytovanie zbraní Ukrajine podporilo ciele amerických zahraničnopolitických jastrabov v mnohých oblastiach, čím poskytlo Spojeným štátom zámienku na zvýšenie vojenských výdavkov a výrobu nových zbraní, ktoré by nahradili zbrane odoslané do Kyjeva.
Konflikt má tiež podnietil európskych spojencov NATO k remilitarizácii, naštartovanie dlho zanedbávaného obranného priemyslu kontinentu v snahe pomôcť zásobovať Ukrajinu. Švédsko má obnovené povinná vojenská služba, zatiaľ čo britský premiér Rishi Sunak prisľúbil, že urobí to isté.
Remilitarizácia Európy stavia západné mocnosti do pozície pripraviť sa na tretiu svetovú vojnu, aby zastavili vzostup Ruska a Číny, ktorých predstavitelia americkej armády nárok sa musí uskutočniť v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. Toto úsilie, prirodzene, naplnilo aj vrecká výrobcov zbraní a vojenských dodávateľov.
„Naozaj to vydojili za každú cenu,“ povedal Maupin. „Dozvieme sa, že táto vojna bola najväčšou operáciou na pranie špinavých peňazí v histórii.“

„Po uzavretí dohody sú Rusi stále priamo na hraniciach. A tak sa budeme musieť opevniť a stavať,“ dodal s tým, že zvýšené napätie s Ruskom bude aj v nasledujúcich rokoch viesť k zvýšeniu vojenských výdavkov.

Ľudské náklady na tento konflikt boli medzitým značné, pričom Flowers poznamenal, že tisíce etnických Rusov boli zabité na východnej Ukrajine po prevrate na Majdane v roku 2014 podporovanom USA. „Toto všetko vytvorila americká zahraničná politika a podpora toho, čo sa deje na Ukrajine,“ povedal mierový aktivista. „Nie je to tak, že by Rusko kládlo nereálne požiadavky. Hovoria: ‚Pozri, toto je väčšinové ruské územie, na ktoré sa útočilo celé tie roky a tento útok bol eskalovaný.‘“

„Nezastavia sa pred ničím a použijú naše peniaze na zbrane, aby využili životy našich ľudí vo svojich zástupných vojnách.“ Toto sa bude len zhoršovať, pokiaľ nevstaneme,“ zdôraznil Flowers.

Imperatív mieru

Putinov mierový návrh poskytuje mocný nástroj tým na Západe, ktorí sa snažia o ukončenie vojny na Ukrajine, tvrdil Flowers.
„Rusko urobilo túto ponuku,“ poznamenala. „Toto sú konkrétne požiadavky. To sú rozumné požiadavky. A je to veľmi aktuálne a dôležité, pretože ľudia si musia uvedomiť, že Bidenova administratíva povolila Ukrajine zaútočiť hlbšie na ruské územie. To eskaluje situáciu.“

„Rusko hovorí, že to musíte prerušiť,“ pokračovala. „Toto nebude dobré. A nebudeme tu len tak nečinne sedieť donekonečna a pozerať sa, ako ďalej eskalujete svoju agresivitu. Smerujeme k väčšiemu konfliktu, väčšiemu riziku jadrovej vojny, hovoria odborníci. Toto je kritický čas, aby mieroví aktivisti povedali: „Potrebujeme, aby Kongres konal teraz a prinútil Bidenovu administratívu zastaviť financovanie a prestať podporovať túto vojnu a prestať zasahovať..’“
„Len hádžu dobré peniaze za zlými – o čo, samozrejme, ide, nie?“ povedal Jeter. „Napájajú vojenský priemyselný komplex, čo je tu skutočný cieľ.“
Novinár však varoval pred hrozivými následkami, ak bude napätie naďalej eskalovať mimo kontroly.

„Toto je mierová dohoda, o ktorej si myslím, že väčšina ľudí bude viac než ochotná zvážiť, že budú naliehať na ostatné strany, aby si sadli a povedali: ‚Prečo sa nepozrieme aspoň na toto?‘ Ukazuje rozpory Spojených štátov a Západu, že sa len zúfalo snažia udržať si moc, snažiac sa neustále zbierať zisky pre svoju investičnú triedu. A nefunguje to. Pre väčšinu sveta to nefunguje.
Moderátor Garland Nixon súhlasil s tým, že odmietnutie Putinových mierových predohier klame predstieranie, že NATO je obranná aliancia zameraná na zaistenie bezpečnosti pre Európu. Odmietnutie uznať základné bezpečnostné požiadavky Ruska odhaľuje nečestnosť v srdci západnej rétoriky, tvrdil a odhaľuje, že USA a ich spojenci majú iné motívy predlžovania vojny.

„Znova a znova sa to odhaľuje.“ záujmy USA nie sú ukrajinský ľud, nie je to mier v regióne, že USA v skutočnosti globálne presadzujú rozšírenie NATO, najmä do Pacifiku, keďže USA idú po Číne,“ trval na svojom Flowers. „Bezpečnostná stratégia Spojených štátov je veľmocenský konflikt, a to je to, čo vidíme, ako sa tu odvíja agresia voči Rusku, voči Číne, voči Iránu, podpora Izraela. Len to ide ďalej a ďalej.“
„Nie je to niečo, pred čím by sa Spojené štáty hanbili.“ A naozaj to budeme musieť byť my, kto povie, že to nie je prijateľné… Musíme pokračovať v budovaní tejto globálnej dynamiky presadzujúcej mier.“

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno