Ak niekto povedal niečo, čo som považoval za nepríjemné alebo urážlivé, naučila ma matka, vhodnou odpoveďou bolo umožniť mu dopovedať a odpovedať pokojným, uváženým protiargumentom. Teraz by ste o nich mali hovoriť, kým nezmĺknu.
Alebo, ešte lepšie, odrežte im mikrofón a ukážte im dvere.
Cenzúra sa stala obojstrannou normou. Prečo strácať čas a energiu na vymýšľanie a formulovanie inteligentného vyvrátenia, keď môžete svojho protivníka prinútiť, aby mlčal?
Alan Dershowitz, celonárodne známy bývalý profesor práva na Harvarde, oznámil, že opúšťa Demokratickú stranu, pretože organizátori strany umožnili propalestínskym rečníkom vystúpiť na jej zjazde v Chicagu. „Mali viac protižidovských, antisionistických ľudí, ktorí hovorili, počnúc (zástupkyňou Alexandria Ocasio-Cortez) – nešťastným, antisionistickým bigotom,“ povedal Dershowitz v „Talkline so Zevom Brennerom.“ „Potom samozrejme mali (senátorku Elizabeth) Warrena, ktorá je jedným z najviac protižidovských ľudí v Senáte. Potom mali Bernieho Sandersa, jedného z najviac protižidovských ľudí v Senáte. (Sanders je Žid.)
„(B) Tým, že im poskytuje platformy, hovorí sa, že keď AOC nazýva Izrael genocídnou krajinou a kritizuje ho, má teraz imprimatur Demokratickej strany,“ argumentoval.
Na opačnej strane ideologickej priepasti je vysokoprofilový podcaster a bývalý hostiteľ Fox News Tucker Carlson chytený flak na hosťovanie Darryl Cooperrevizionista holokaustu, vo svojej relácii na platforme sociálnych médií X. Zástupca Mike Lawler z New Yorku, povedal pre The Jewish Insider: „Platformovanie známych revizionistov holokaustu je hlboko znepokojujúce.
Som ľavičiar. Niektorí z mojich fanúšikov stratili rozum, keď som pozval bývalého Klansman David Duke hosťovať v mojej starej talk-rádiovej relácii na KFI Los Angeles. S pocitom zrady ma obvinili, že zosilňujem a ticho podporujem hlas rasistickej alt-right. Spomínam si na túto výmenu ako na energickú, náročnú a vzácnu príležitosť vypočuť si nápady na oboch stranách rôznych problémov vysielaných v inteligentnom formáte.
Ako som to videl, mnohí Američania zdieľajú Dukove krajne pravicové názory, či už ich počujú vo vysielaní alebo nie. Bola to šanca odhaliť existenciu týchto myšlienok blažene nevedomým liberálom a workshopom argumentovať proti nim. Okamžite by som to urobil znova – ale teraz by som sa stal terčom ešte väčšieho jedu.
Plošinový prejav nie je to isté ako schvaľovanie toho, čo sa hovorí.
Platformovanie je akt poskytovania prostriedkov verejného vyjadrenia. Noviny, ktoré uverejnia rozhovor alebo čo i len krátky citát človeka, im dávajú priestor. Vysoká škola, ktorá pozýva niekoho, aby predniesol prejav alebo sa zúčastnil panelovej diskusie, sa zaoberá platformingom, rovnako ako káblová sieť, ktorá sa rozhodne pridať kanál do svojej zostavy.
Žiadna z týchto akcií nie je tichým súhlasom.
Ani nemôže byť.
Pokiaľ neobmedzí svojich mienkotvorcov na jeden hlas alebo agresívne nepresadí skupinu z nich prísny súbor ideologických obmedzení.— nikto sa nemusí hlásiť, pokiaľ nie je napríklad sociálne liberálny, fiškálne konzervatívny a nie je proti vojenskému dobrodružstvu, s výnimkou Mjanmarska — akékoľvek rozhodnutie novín vyhlásiť súčasne jedného spisovateľa, ktorý vecne nesúhlasí s druhým spisovateľom (a tretím a štvrtým) znamená že podľa definície existujú kontrasty a nezhody. Vzhľadom na to, že žiadna inštitúcia nemôže súčasne podporiť protichodné názory, nedošlo k žiadnej podpore.
Mnohé správy obsahujú citáty demokratov aj republikánov. Ak je podporovanie demokratov podporou, ako by sa mal vysvetliť vzhľad republikána? Väčšina univerzít hostí rečníkov, ktorí zastupujú rôzne názory na rôzne témy, z ktorých mnohé sú kontroverzné. Nemá zmysel naznačovať, že tieto inštitúcie súhlasia s každým, koho pozvú na akademickú pôdu.
Až donedávna väčšina Američanov oceňovala hodnotu prezentovania spektra ideologických a štylistických názorov na verejných fórach. Sudca Najvyššieho súdu Louis Brandeis v roku 1926 slávne napísal, že riešením urážlivých prejavov bolo „viac reči, nie vynútené mlčanie“. Dnes to, čo nazývame Brandeisova doktrína protireči – odpoveďou na zlú reč je dobrá reč, nie cenzúra – je vo vážnom nebezpečenstve. Kultúrni a novinárski vrátnici sa čoraz viac uchyľujú k tomu, aby tým, s ktorými nesúhlasia, hovorili STFU, namiesto toho, aby argumentovali proti svojim oponentom.
Cenzúra zaháňa nebezpečnú rétoriku do ilegality. Vyjadruje pocit, že dodávatelia „mainstreamových“ názorov pohŕdajú ostatnými, nie sú schopní obhájiť svoje názory, možno sú intelektuálne slabí a obyčajní násilníci. Väčšinou to nefunguje.
Po útoku na Kapitol zo 6. januára 2021 Twitter pozastavil 70 000 účtov vrátane účtu prezidenta Donalda Trumpa. Podobne sa zachoval aj Facebook. O rok neskôr, v roku 2022, si liberálni cenzori pripísali víťazstvo. „Najlepší výskum, ktorý máme, naznačuje, že deplatformovanie je veľmi výkonné,“ povedala pre NPR Rebekah Tromble, riaditeľka Inštitútu pre dáta, demokraciu a politiku na Univerzite Georgea Washingtona. „Znamená to, že skutočne prominentní herci, ktorí pomohli podnietiť kampaň Stop the Steal, ktorá viedla k povstaniu, majú oveľa menší dosah, získavajú oveľa menej divákov a pozornosti. A to je veľmi, veľmi, veľmi dôležité.“
bolo? Donald Trump, najväčší 6. január zo všetkých, je tiež nesporným kráľom Republikánskej strany, v ktorej primárka kandidoval bez odporu. Po krku a krku s Kamalou Harris môže byť ľahko znovuzvolený.
Presvedčenie, že redaktori, producenti, technickí generálni riaditelia a iní vrátnici kontrolujú dostatok predajní, aby svojim nepriateľom odopreli odbyt pre významné publikum. je hlboko chybný predpoklad. Bez ohľadu na to, do akej miery to platilo v ére štyroch televíznych spravodajských sietí a miest s rannými a popoludňajšími novinami a ničím iným – a dokonca aj vtedy existovali podzemné tlače a alternatívne spravodajské týždenníky ako The Village Voice—Internet túto myšlienku rozhádzal. Al-Džazíra, káblová spravodajská sieť so sídlom v Katare, ktorej americký kanál bol zatvorený po tom, čo sa Bushova administratíva z éry vojny proti terorizmu oprela o amerických vysielateľov, šíri živé správy z Gazy a iných globálnych horúcich miest prostredníctvom svojej webovej stránky, ktorá je jednou z najväčších v tejto krajine. InfoWars, „okrajová“ spravodajská stránka Alexa Jonesa, má denne 19 miliónov videní napriek Jonesovej impozantnej právnej porážke zo strany rodičov, ktorých deti boli zabité na základnej škole Sandy Hook, ktorí získali 1 miliardu dolárov. Akákoľvek vláda alebo iná právnická osoba, ktorá sa snaží kontrolovať informačné naratívy v ére roztrieštených médií, sa zahráva s miliónom hlodavcov.
Pokiaľ existuje publikum pre to, čo niekto chce povedať, nemôžete držať dobrého alebo zlého muža.
(Ted Rall (Twitter: @tedrall), politický karikaturista, publicista a autor grafických románov)
Zdroj sputnik, preložené cez google