Posunutie ETS2 by podľa nej nevyriešilo obavy zo sociálnych dosahov. „Odklad len zvýši tlak na rýchlejšie znižovanie emisií v kratšom čase, čo môže spôsobiť vyššie náklady a väčšie cenové šoky,“ uviedla Chajdiaková s tým, že odklad by taktiež brzdil investície do zelených technológií, ako sú tepelné čerpadlá či nízkoemisná doprava, a znížil dôveru trhu v stabilitu klimatických opatrení.
Zdržanie kľúčových klimatických nástrojov, ako je ETS2, by podľa nej znamenalo, že Európa riskuje zhoršenie už tak kritickej situácie. Podotkla totiž, že globálna priemerná teplota prvýkrát v histórii prekročila hranicu 1,5 stupňa Celzia.
SKI dodala, že Slovensko by mohlo z ETS2 a Sociálno-klimatického fondu (SKF) získať asi dve miliardy eur na podporu domácností a mikropodnikov. Tieto prostriedky môžu byť použité na energetickú obnovu budov, ekologické vykurovanie či dotácie na nízkoemisné vozidlá.
„Potrebujeme konkrétne kroky, nie neustále odklady. Slovensko má jedinečnú príležitosť posunúť sa vpred v oblasti klimatických opatrení, no na to potrebujeme jasnú víziu a odvážne rozhodnutia. Vláda musí zabezpečiť včasné zavedenie systému ETS2, ktorý nám pomôže splniť klimatické ciele, a efektívne využiť prostriedky z SKF. Tieto investície musia byť adresné a zamerané na podporu tých najzraniteľnejších,“ spresnila Chajdiaková.
SKI objasnila, že ETS2 je systém, ktorý zavádza cenovú reguláciu emisií v sektoroch dopravy a budov, pričom dodávatelia palív budú povinní nakupovať emisné povolenky. Tento mechanizmus vytvára tlak na znižovanie emisií a motivuje investície do ekologických riešení. Zavedenie ETS2 je nevyhnutné na splnenie záväzkov EÚ vrátane zníženia emisií v týchto sektoroch o 42 % do roku 2030.
Zdroj feed teraz.sk