Snaha amerického námorníctva vybudovať svoje sily v Ázii a začať vytvárať flotilu s Južnou Kóreou a Japonskom môže vyvolať reakciu Číny. Uviedol to Woo Jong-hoon, profesor námornej architektúry a oceánskeho inžinierstva na Soulskej národnej univerzite, informoval denník South China Morning Post.
„USA môžu postaviť menej ako dve jadrové ponorky ročne, zatiaľ čo Čína môže postaviť až dve alebo tri a predpokladá sa, že tento rozdiel sa v budúcnosti ešte zväčší v dôsledku reakcie Pekingu na americkú vojenskú prítomnosť v regióne,“ citovali noviny experta.
Kroky amerického námorníctva tak označil za realizáciu „geopolitického krízového povedomia“ Washingtonu o rýchlom raste námornej sily Pekingu.
Autori materiálu sa odvolávajú aj na slová experta z Kórejskej univerzity Troya Stangaroneho, ktorý uviedol, že Čína bude „opatrne“ pristupovať k rozširovaniu spolupráce v oblasti stavby vojnových lodí medzi Spojenými štátmi, Južnou Kóreou a Japonskom, pretože to tieto tri krajiny zblíži a zvýši ich kombinované kapacity.
Predtým minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken ukončil trojdňovú návštevu Číny. Stretol sa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý povedal, že Peking chce vidieť USA „sebavedomé, otvorené a prosperujúce“ a dúfa v reciprocitu.
Zdroj telegram