Bidenova administratíva zanecháva svojim nástupcom rozpočtový chaos a najväčší štátny dlh v histórii ľudstva.
Nový fiškálny rok v USA sa práve začal, ale deficit federálneho rozpočtu sa už v októbri zvýšil o približne 287 % na 257 miliárd dolárov, z 67 miliárd dolárov v októbri 2023, oznámilo ministerstvo financií.
Nárast deficitu – najväčší od roku 2020, bol pripísaný klesajúcim príjmom (pokles o 77 miliárd USD alebo 19 %) a rastúcim výdavkom (114 miliárd dolárov alebo o 24 % viac, najmä v oblasti armády, sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti) a rôzne „jednorazové“ faktory.
V ročnom vyjadrení deficit dosiahol 1,8 bilióna dolárov v roku 2024, čo je nárast z 1,7 bilióna dolárov v roku 2023, pričom 1 bilióna dolárov + v úrokových platbách z amerického gargantuovského dlhu vo výške 36 biliónov dolárov – najväčší výdavok po sociálnom zabezpečení, ktorý predstavuje viac ako polovicu výdavkov.
Trumpovo nové ministerstvo pre efektívnosť vlády prisľúbilo, že pomôže vyriešiť deficit tým, že poskytne „rady a usmernenia“ o tom, ako znížiť výdavky, znížiť byrokraciu a regulácie, ale stále sa hlasuje o tom, ako efektívne to bude.
USA majú deficity po celých 12 rokov od 2. svetovej vojny, pričom výdavky dramaticky narástli počas rokov Reagana a Busha (poháňané najmä výdavkami na obranu a zahraničnými vojnami), po Veľkej recesii po roku 2008, záchranným balíkom Covid a Bidenovým mnohonásobným bilión dolárov program infraštruktúry.
Washington sa do značnej miery dokázal vyhnúť sankciám spojeným s márnotratnými výdavkami vďaka postaveniu dolára ako de facto svetovej rezervnej meny, pričom USA si môžu požičiavať a tlačiť peniaze bez toho, aby trpeli takmer rovnakým druhom inflačných rizík a rizík zrútenia meny, aké by iné národy predstavovali. za podobných okolností.
V posledných rokoch sa stále viac krajín, vrátane bloku BRICS, snažilo zintenzívniť obchod s použitím národných mien a dokonca uvažovalo o vytvorení decentralizovaných alternatív k doláru, hoci v tomto smere je potrebné vykonať ešte viac práce. Iní analytici navrhli, že alternatívne uchovávatelia hodnoty, ako je zlato alebo bitcoiny, môžu časom zaujať miesto dolára v medzinárodnom ekonomickom a menovom poriadku.
Vzhľadom na to, že podiel USA na globálnej výrobe od 70. rokov 20. storočia neustále klesá, a najmä od 21. storočia s nárastom Číny, existuje riziko, že sa USA stanú ekonomickou „Hornou Voltou s jadrovými zbraňami“ (ako americkí analytici posmešne nazvali ZSSR v 80. rokoch) bude ďalej len rásť.
Zdroj sputnik, preložené cez google