ARMY-2024, najväčšie každoročné ruské obranné fórum a výstava, sa začalo v pondelok v Moskovskej oblasti, pričom na trojdňové podujatie prišli delegácie z desiatok krajín, aby sa oboznámili so zbraňami a vybavením vyrobeným ruskými obrannými podnikmi. Ako vždy sú medzi nimi úplne nové dizajny a veľké inovácie existujúcich systémov.
Tohtoročného ARMY fóra sa zúčastňujú vysoké vojenské delegácie z 83 krajín s viac ako 20 000 kusmi zbraní, vybavenia a produktov vojenskej kvality vyvinutých viac ako 1 000 domácimi a zahraničnými obrannými spoločnosťami.
Úroda nikdy predtým nevídaného alebo výrazne modernizovaného ruského vojenského vybavenia ARMY-2024 sa vo veľkej miere zameriava na bezpilotné lietadlá a bezpilotnú obranu, elektronický boj, delostrelectvo, nové obrnené vozidlá a vylepšené vybavenie protivzdušnej obrany.
Ruský minister obrany Andrej Belousov vo svojom prejave na otváracom ceremoniáli veľtrhu vymenoval dostupnosť moderných zbraní, a konkrétne vysoko presných zbraní, ako jeden z kľúčov k úspechu v modernom konflikte. Zdá sa, že ruskí výrobcovia zbraní sú v tomto smere na rovnakej vlne.
Nové drony vo vzduchu, na zemi a na mori
Lancet-E: nový exportný variant ruskej charakteristickej x-krídlovej potulujúcej sa munície so základným prieskumným dronom Z-16-E a riadenou muníciou Izdeliye 51/52-E. Rusko očakáva silný dopyt po Lancet-E a štátna agentúra na sprostredkovanie vývozu zbraní Rosoboronexport tvrdí, že je pripravená diskutovať o licencovanej a spoločnej výrobe.
Generálny riaditeľ Rosoboronexportu Alexander Mikheev v tlačovej správe uviedol, že Lancet preukázal svoju účinnosť na bojisku proti širokému spektru hrozieb, od obrnených vozidiel a opevnení až po ciele na mori.
Dron Zala Lancet vystavený na výstave obrany ARMY-2024 na fóre v Moskovskej oblasti.
Depecha a Buggy: Tieto malé pásové (Depecha) a kolesové (Buggy) vozidlá, ktoré vývojári nazvali „prvé pozemné FPV kamikadze drony na svete“, sú navrhnuté tak, aby sa v tichosti dostali do nepriateľských línií a zamerali sa na personál, pevnôstky, bunkre, opevnené palebné pozície a pevnosti. s 150-250 kg munície. Môžu tiež prevážať zásoby, muníciu a palivo pre spriatelené jednotky a evakuovať zranené jednotky. Obe sa ovládajú pomocou joysticku a prilby FPV.
Výňatok z infografiky Sputnik Uzbekistan s umeleckým stvárnením Depecha (vľavo) a Buggy (vpravo) fpv kamikadze a zásobovacích dronov.
Mangust: Nová sledovaná platforma bezpilotných dronov vyvinutá spoločnosťou Almaz-Antey. Tieto malé vozidlá s hmotnosťou 15-25 kg boli vyvinuté na kontrolu ťažko dostupných oblastí a na prepravu 80-90 kg nákladu.
Argus-D: Významný upgrade platformy Argus spoločnosti Rubin Design Bureau pre hlbokomorské drony. Navrhnuté tak, aby doručili celý rad spúšťateľných nákladov na dno mora a oceánov, a vybavené sofistikovaným palubným počítačom so systémom vyhýbania sa prekážkam, sonarom a Dopplerovým záznamom. Hĺbka ponoru do 3 km.
Výbava Argus-D údajne zahŕňa technológie, ktoré umožnili hlbokomorskému plavidlu Vityaz-D vykonať prvú plne autonómnu misiu na svete v Mariánskej priekope v roku 2020. Dron môžu prenášať povrchové lode v štandardnej dĺžke 40 stôp. kontajnera a má dizajn otvorenej architektúry na zníženie nákladov a zlepšenie kompatibility s celým radom podporných zariadení.
Umelecké stvárnenie podvodného dronu Argus-D.
Octavis: Jedinečná nová autonómna podvodná dokovacia stanica vyvinutá na nabíjanie a komunikáciu s podvodnými morskými dronmi a prenášanie údajov do pobrežných centier. Navrhnuté na ukotvenie alebo uzemnenie v hĺbkach 500 – 1 000 m a na obsluhu jedného až troch dronov. Očakáva sa, že perspektívna platforma dramaticky zníži riziká spojené s ponorením a vytiahnutím dronov z vody a zníži náklady spojené s potrebou podporných plavidiel.
Na druhej strane sa očakáva, že oblasť pokrytia podvodných dronov sa zvýši, a to nielen na vojenské účely, ale aj na civilné úlohy, ako je zber vedeckých údajov súvisiacich s oceánológiou a klimatickou vedou alebo ťažba nerastných surovín na mori.
Koncept dokovacej stanice pre podvodné drony Octavis.
Nové a vylepšené brnenie, delostrelectvo a vozidlá
BTR-22: Perspektívny APC (obrnený transportér) zohľadňujúci skúsenosti získané v ukrajinskom konflikte a vybavený ochrannými prvkami proti dronom v klietke a systémom elektronického boja LGSh-689, nové pancierovanie dostatočne silné na to, aby odolalo paľbe ručných zbraní kalibru až do 12,7 mm. -priebojné náboje, črepiny mín a delostrelecké šrapnely (vrátane ochrany proti mínam pod bruchom vozidla). Vozidlo má 11-člennú bojovú posádku a priestor v priestore pre posádku pre 8 vojakov.
BTR-22 na výstave zbraní. Súbor s fotografiou.
Plastun: Nová séria nízkonákladových, jednoducho ovládateľných a opraviteľných pásových a kolesových vozidiel, ktoré sú navrhnuté tak, aby armáde poskytli triedu robustných, ľahkých, manévrovateľných terénnych jednotiek, nákladných a zásobovacích nosičov.
Plastun-2 je pásový a má hmotnosť až 6 ton pri plnom zaťažení a je navrhnutý s ohľadom na vynikajúcu manévrovateľnosť a priechodnosť na snehu a blate, zatiaľ čo Plastun-TT je 2,8-tonový džíp s plným zaťažením s kolesami. Schopnosti 4×4 offroad pripravené a rám, ktorý sa dá sklopiť o 30 stupňov, aby sa zmenšil polomer otáčania.
Obidve vozidlá si požičiavajú komponenty od bežne dostupných ruských návrhov civilných vozidiel, vrátane Niva a Gazelle. Podľa vývojárov prebiehajú rokovania o dodávke týchto vozidiel ruskej armáde.
Pásové pásové vozidlo Plastun-2.
Malva: Na výstave ARMY-2024 je vystavená verzia samohybnej húfnice Malva pripravená na sériovú výrobu, ktorá v posledných mesiacoch prešla bojovými testami v zóne špeciálnych vojenských operácií, aby sa potvrdila jej operačná účinnosť. Tieto húfnice postavené na podvozku nákladného auta 8×8 BAZ sú vybavené 152 mm kanónom 2A64 s dostrelom 24,5 km a schopnosťou vystreliť sedem rán za minútu.
Malva sa zmestí do strategických lietadiel, ako je Il-76 na rýchle premiestnenie na obrovské vzdialenosti a je navrhnutá pre vynikajúce nasadenie typu strieľaj a skáč (tj rýchle nasadenie, streľbu a evakuáciu, aby sa zabránilo nepriateľskej protistrele). Malva je vybavená sofistikovaným zameriavacím a výpočtovým počítačom s režimom „súčasnej streľby“, v ktorom sú projektily z viacerých batérií vystreľované rôznymi dráhami a rýchlosťami, ale zasahujú cieľ súčasne.
Ruský samohybný delostrelecký systém 2S43 'Malva'.
Plansheet-A: Vylepšený variant systému riadenia paľby ruského delostrelectva s vylepšenými vlastnosťami na úsporu munície, s rýchlejším počítačom, vylepšeným dosahom prenosu dát, optimalizovaným softvérom a schopnosťou súčasne ovládať celé delostrelecké batérie.
Protivzdušná a dronová obrana
Super Pantsir: Nový variant slávneho ruského systému protivzdušnej a protiraketovej obrany vyzbrojeného iba raketami zem-vzduch.
Všetky SAM Pantsir SMD-E vystavené na výstave obrany a fóre ARMY-2024 v Moskovskej oblasti.
Lesochek: Vylepšenie modulárneho ruského systému elektronického boja pôvodne vytvoreného na porazenie rádiom riadených výbušných zariadení, ale teraz ponúka možnosti obrany proti dronom.
Produkt X: Včasný nový ľahký, prenosný miniradarový systém vyvinutý spoločnosťou Rostec, názov zatiaľ neznámy, určený na detekciu nepriateľských dronových lodí.
Ruská obrnená loď vybavená systémom elektronického boja Lesochek. Súbor s fotografiou.
Malá raketová substancia baliaca silný úder
Amur-950: Úplne nový dizajn nejadrovej ponorky so schopnosťou vertikálneho odpaľovania rakiet, ktorú si vývojári predstavovali ako „batériu plávajúcich rakiet schopnú dodať silnú preventívnu salvu na nepriateľské lode a pobrežnú infraštruktúru“. Očakáva sa, že Amur-950, navrhnutý pre prevádzku s nízkou hlučnosťou a vysokým povedomím, bude mať výtlak 1 000 ton, 19-člennú posádku a 30-dňovú výdrž na mori a bude ideálny ako prieskumné a skryté plavidlo.
Zmenšený model miniraketovej ponorky Amur-950 na obrannom fóre. Súbor s fotografiou.
Výroba osobných ochranných prostriedkov a ľudovej obrany
Tohtoročná ARMY-2024 obsahuje vybavenie z tzv „ľudový obranný priemysel“ – produkty vyvinuté a vyrobené nezávislými dizajnérmi a dobrovoľníkmi z radov obyčajných Rusov, ktorí sa snažia pomôcť frontu. Medzi vystavenými dizajnmi je Repeynik prenosná radarová stanica, ktorá dokáže detegovať drony všetkých tried a veľkostí, vrátane dronov FPV, a jedinečný nízkonákladový nočný video monitorovací systém využívajúci štandardnú technológiu IP kamier spracovanú na mieru vytvoreným softvérom s kódovým označením 'hostiteľ'.
Pruhy-L: Nová titánová pancierová prilba vytvorená Vedeckým výskumným ústavom pre oceľ, aby odolala streľbe z ručných zbraní. Na výstave je predstavená aj nepriestrelná vesta s keramickým pancierovým plátom triedy Obereg Br5, ktorá má teraz rozšírené pancierové pokrytie a zníženú hmotnosť (9 kg).
Pancierová prilba Bars-M.
Surikat: Ľahký systém elektronického boja, ktorý môžu nosiť jednotliví vojaci. Navrhnuté na detekciu a rušenie mini-dronov vo vzdialenostiach niekoľkých desiatok metrov.
Prenosný elektronický bojový systém Surikat na protidronovú obranu.
Zdroj sputnik, preložené cez google