7.9 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Biskupi ďakujú za prejavenú sústrasť po úmrtí pápeža

Bratislava 26. apríla (TASR) - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ďakuje všetkým, ktorí v súvislosti so smrťou pápeža Františka prejavili sústrasť a duchovnú blízkosť. Biskupi...
HomeSlovenskoOchranárske združenie spúšťa projekt na ochranu korytnačky močiarnej

Ochranárske združenie spúšťa projekt na ochranu korytnačky močiarnej

Bratislava 23. februára (TASR) – Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) realizuje nový projekt na obnovu biotopov a ochranu korytnačky močiarnej. Financovaný je z programu Interreg VI-A Hungary/Slovakia sumou 546.344 eur. Projekt sa realizuje v spolupráci s maďarským národným parkom Fertő-Hanság Nemzeti Park. Cieľom projektu je zlepšiť stav biotopov pre korytnačku močiarnu prostredníctvom opatrení v teréne, vzdelávania verejnosti a spoločného monitoringu ohrozeného druhu. TASR o tom informovalo BROZ.

Jedným z hlavných opatrení projektu bude obnova dvoch mŕtvych ramien a vytvorenie troch nových rybníkov. Obnovené ramená a nové vodné plochy zabezpečia vhodné biotopy pre korytnačku močiarnu a zároveň podporia lepšie zadržiavanie vody v krajine počas suchých období,“ priblížilo združenie. Predpokladá, že nové biotopy podporia biodiverzitu a zlepšia zásobovanie vodou pre vysychajúce lúky.

Dôvodmi poklesu populácie korytnačky močiarnej na Slovensku boli podľa BROZ regulácia tokov, odrezané ramená, intenzifikácia poľnohospodárstva, premena jej biotopov na ornú pôdu, použitie chemikálií a rozšírenie nepôvodného druhu – korytnačky písmenkovej.

Nový projekt nadväzuje na aktivity združenia, ktoré sa korytnačke močiarnej venuje dlhodobo. Počas predchádzajúceho projektu sa BROZ-u podarilo obnoviť a zrevitalizovať viaceré vodné kanále a vytvoriť nové močariská. „Kritickým obdobím v živote korytnačiek je fáza znášania vajec a vyliahnutia, keď korytnačky čelia predácii zo strany líšok a iných predátorov či ohrozeniu poľnohospodárskymi prácami. Do ochrany znášok sa zapája trénovaný pes Rexa, ktorý lokalizuje korytnačie hniezda, aby mohli byť zabezpečené ochrannou mriežkou, a tak chránené pred líškami a inými predátormi,“ vysvetlilo združenie. Dodalo, že počas posledných troch sezón sa vďaka psovi podarilo nájsť a ochrániť 70 hniezd po 20 vajec, čo predstavuje potenciálne 1400 malých korytnačiek.

Korytnačka močiarna je podľa BROZ jediným pôvodným druhom sladkovodnej korytnačky na Slovensku a jej ochrana je kľúčová pre zachovanie prírodnej diverzity. „Pozorovanie týchto zvierat v prírode môže byť obohacujúcim zážitkom a podpora ich ochrany môže prispieť k rozvoju tzv. mäkkého turizmu na juhu a východe Slovenska,“ tvrdí.

Projekt podporuje aj spoluprácu s verejnosťou prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá bude dostupná aj na Slovensku. Občania môžu prispieť lokalizáciou korytnačiek a nahlasovaním výskytu nepôvodných druhov. „Táto forma participácie podporuje environmentálne vzdelávanie a zvyšuje povedomie o ochrane prírody,“ doplnilo združenie.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno