Podpoliansky remeselný dvor vznikol vo dvore Detvianskeho ľudového umenia (DĽU). Spravovať ho však bude mesto a zároveň aj rozhodovať, pre aký účel sa bude využívať. Podľa primátora zo starej ruiny vybudovali funkčný priestor s verejno-prospešným potenciálom. Môže tam byť aj sprievodné podujatie v rámci jesenných Dní mesta Detva. „Navyše, v rámci Kultúrnej cesty Podpoľanie, ktorej súčasťou je aj budova DĽU, tento prezentačný priestor zvýši povedomie o Detve a okolí,“ objasnila Simona Parobková z oddelenia výstavby, rozvoja a komunálnych služieb mestského úradu v Detve.
S prácami na dvore začali v lete. „Zmluva bola s úspešným uchádzačom podpísaná 17. júla tohto roka a celková hodnota diela je 55.956 eur s DPH,“ uviedla Parobková. Projekt finančne podporila aj Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja. Bolo to cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie, ktorá podľa primátora prispela sumou 15.000 eur.
Vytvoriť chcú aj zelené plochy oddelené chodníkom, vysadiť kvety a zeleň. V pláne sú aj bylinkové záhony. „Slúžiť bude na organizovanie rôznych podujatí, školských výletov, besied, krúžkov, tvorivých dielní a verejných prezentácií,“ vysvetlila.
Zhrnula, že dvor má prispieť k zachovávaniu ľudových tradícií a zároveň chcú podporiť činnosť ich nositeľov. Poloha dvora je totiž z pohľadu cestovného ruchu strategická, v jeho blízkosti sa nachádza Podpolianske múzeum i Vagačov dom s turisticko-informačnou kanceláriou.
Zdroj feed teraz.sk