17.1 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Lavrovské školy CBS o ruskej diplomacii, signalizuje pokrok vo vzťahoch s nami

Russo-American rozhovory prebiehajú a pohybujú sa správnym smerom, informoval ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov CBS. Plán EÚ a NATO TWRE TRUMP Európa a NATO hrajú...
HomeNezaradenéObmedzenia vývozu navrhované Japonskom spôsobia veľký vplyv a podkopú globálny dodávateľský reťazec...

Obmedzenia vývozu navrhované Japonskom spôsobia veľký vplyv a podkopú globálny dodávateľský reťazec – oficiálne

Japonskom navrhované obmedzenie exportu zodpovedajúcich technológií a produktov výrazne ovplyvní bežný obchod medzi čínskymi a japonskými spoločnosťami, čo podkope stabilitu globálneho dodávateľského reťazca, uviedol v pondelok hovorca čínskeho ministerstva obchodu (MOFCOM).

Krok japonskej strany „poškodí ostatných bez toho, aby z toho mal úžitok,“ uviedol hovorca. Vyjadrenia zazneli v reakcii na návrh japonskej vlády na kontrolu vývozu štyroch technológií súvisiacich s polovodičmi alebo kvantovou výpočtovou technikou, uviedla v pondelok agentúra Reuters.
Japonsko minulý týždeň navrhlo, aby spoločnosti pred vývozom pokročilých materiálov a zariadení, ktoré by mohli byť použité na vojenské účely, upovedomili vládu, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na Nikkei. Polovodiče sú vysoko globalizovaným odvetvím, ktoré po desaťročiach vývoja vytvorilo vzájomne prepojenú priemyselnú štruktúru. Táto štruktúra je výsledkom trhových síl a rozhodnutí podnikov, uviedol hovorca.
V poslednom čase niektoré krajiny často rozšírili koncepciu národnej bezpečnosti a zneužívali opatrenia na kontrolu exportu, čím umelo rozdeľovali svetový trh s polovodičmi – to sa vážne odchyľuje od princípov voľného obchodu a pravidiel multilaterálneho obchodu, čo vážne ovplyvňuje stabilitu globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov, poznamenal hovorca.
Niektoré krajiny sa už nejaký čas často snažia rozšíriť koncepciu národnej bezpečnosti a zneužívajú opatrenia na kontrolu vývozu na umelé rozdelenie globálneho trhu s polovodičmi. Takéto kroky sa vážne odchýlili od princípov voľného obchodu a multilaterálnych obchodných pravidiel a vážne ovplyvnili stabilitu globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov, uviedol hovorca MOFCOM.
Existujú zosilnené pokusy japonskej vlády o „oddelenie“ alebo „odstránenie rizika“ od Číny, pričom sa odvolávajú na riziká takzvaných dodávateľských reťazcov. Polovodičový sektor bol stredobodom takýchto politicky riadených pokusov.
Kroky japonskej vlády v oblasti kontroly vývozu sú jednoznačne prípadom vzájomnej koordinácie s USA v oblasti polovodičových čipov, ktorej cieľom je implementácia zákona o podpore hospodárskej bezpečnosti japonského premiéra Fumia Kishidu, Xiang Haoyu, výskumný pracovník Čínskeho inštitútu medzinárodného Štúdie, povedal v pondelok Global Times.
Hlavným účelom takýchto krokov je udržať si svoju konkurenčnú výhodu v špičkových technológiách a strategických odvetviach a spolupracovať s USA s cieľom obmedziť rast čínskeho priemyslu a technologický pokrok, uviedol expert.
Kroky Japonska na sprísnenie vývozných kontrol v sektore polovodičov sú evidentné. Japonská vláda 23. mája 2023 oznámila zaradenie 23 položiek do zoznamu kontroly vývozu. Čínsky MOFCOM vtedy uviedol, že tento krok bol zneužitím opatrení na kontrolu vývozu a vážnym odklonom od pravidiel voľného obchodu a medzinárodných ekonomických a obchodných pravidiel.

Napriek tomu japonský export, zameraný na špičkové oblasti, ako sú polovodičové materiály a zariadenia, nebol úplne odrezaný od Číny; namiesto toho sa zvýšili v dôsledku trhového dopytu.
V roku 2023 Čína doviezla z Japonska zariadenia na výrobu polovodičov v hodnote 10,3 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 9 percent, pričom podľa správ médií je na prvom mieste s 30-percentným podielom na celkovom dovoze.

Medzitým tlak USA zostáva pre Japonsko významným faktorom. Xiang povedal, že Japonsko v tejto otázke viac zastupuje záujmy USA, vďaka čomu je Japonsko trochu ako „bábka“ USA.
Ani Japonsko nie je „nevinné“. Vláda Kishida, vedená politickou motiváciou, vidí čínsku priemyselnú modernizáciu ako „potenciálnu hrozbu pre jej ekonomické záujmy“ a aktívne „oddeľuje a oddeľuje riziká“ od Číny, hoci to môže poškodiť jej vlastné záujmy, povedal Xiang.
Tento článok pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno