Obe strany konfliktu v Sudáne môžu páchať vojnové zločiny

Ženeva 6. september (TASR) – Obe strany konfliktu v Sudáne spáchali činy, ktoré sa môžu rovnať vojnovým zločinom alebo zločinom proti ľudskosti. Uviedla to v piatok misia s mandátom OSN a zároveň odporučila vyslať do krajiny zahraničných mierotvorcov a rozšíriť zbraňové embargo OSN pre ochranu civilistov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Misia OSN vypracovala správu o občianskej vojne v Sudáne na základe 182 rozhovorov s preživšími, ich rodinnými príslušníkmi a svedkami. V správe poukazuje na to, že sudánska armáda i polovojenské Sily rýchlej podpory (RSF) sú zodpovedné za útoky na civilistov, používajú týranie a svojvoľne zadržiavajú ľudí.

„Závažnosť týchto zistení poukazuje na naliehavé a okamžité opatrenia potrebné na ochranu civilistov,“ uviedol predseda trojčlennej misie Mohamed Chande Othman. Zároveň vyzval na okamžité vyslanie nezávislých a nestranných síl do krajiny. Misia okrem toho vyzýva na rozšírenie existujúceho zbraňového embarga OSN, ktoré sa v súčasnosti vzťahuje len na región Dárfúr na západe Sudánu.

Trojčelná misia v správe uviedla, že existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že RSF a ich spojenci páchajú aj iné vojnové zločiny vrátane sexuálneho otroctva a náboru detských vojakov.

Obe strany konfliktu už v minulosti odmietli takéto obvinenia zo strany Spojených štátov a ľudskoprávnych skupín a z páchania zločinov sa obviňujú navzájom. Na správu misie OSN žiadna zo strán bezprostredne nereagovala.

Vojna v Sudáne vypukla vlani v apríli medzi armádou vedenou de facto lídrom krajiny generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF), ktoré vedie Burhánov niekdajší zástupca Muhammad Hamdán Daklú. Príčinou boli nezhody súvisiace so spojením armády a RSF v rámci prechodu krajiny z vojenskej vlády k slobodným voľbám. Konflikt vyvolal v krajine jednu z najhorších humanitárnych kríz na svete, pričom sudánski civilisti čelia zhoršujúcemu sa hladomoru, masovému vysídľovaniu a tiež chorobám.

Obe bojujúce strany sa na augustových rokovaniach o prímerí dohodli, že zabezpečia zlepšenie prístupu k humanitárnej pomoci. Neúčasť sudánskej armády na rokovaniach však tento proces brzdí.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

V Nemecku na propalestínskom zhromaždení zadržala polícia 57 osôb

Berlín 27. júla (TASR) - V Berlíne sa v sobotu konala propalestínska demonštrácia, ktorej sa…

2 minúty ago

Zdroj telegram

2 minúty ago

Od katedrály po bojovú loď: Putin Marks Navy Day v Petrohrade a Kronstadt

Ruský prezident preskúmal pokrok námorných prevádzkových cvičení krajiny, zablahoželal členom služieb k ich profesionálnej dovolenke…

4 minúty ago

Zbor väzenskej a justičnej stráže eviduje 1765 užívateľov drog

Bratislava 27. júla (TASR) - Z celkového počtu 9203 väznených osôb bolo k 31. decembru…

8 minút ago

GRIGORIJ MESEŽNIKOV, KTORÝ ZA MINULÉHO REŽIMU ODSUDZOVAL ÚTLAK PALESTÍNČANOV, HO…

GRIGORIJ MESEŽNIKOV, KTORÝ ZA MINULÉHO REŽIMU ODSUDZOVAL ÚTLAK PALESTÍNČANOV, HO DNES POPIERASúdruh Grigorij Mesežnikov je…

15 minút ago

Kubiš skončil štvrtý na pretekoch Vuelta a Castilla y Leon

Penafiel 27. júla (TASR) - Slovenský cyklista Lukáš Kubiš obsadil štvrté miesto na 39. ročníku…

20 minút ago