16.4 C
Bratislava
sobota, 12 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeVojenské spravodajstvoObchodná vojna s Čínou: USA opäť nútia EÚ strieľať sa do vlastných...

Obchodná vojna s Čínou: USA opäť nútia EÚ strieľať sa do vlastných rúk

Čínske médiá vydali varovanie pre Európsku komisiu (EK) o možnom uvalení ciel na čínske elektrické vozidlá (EV) v Európe. Požičia Brusel súcitné ucho alebo sa dostane do sankčnej pasce?

Európska komisia sa chystá oznámiť svoje závery po niekoľkomesačnom antisubvenčnom vyšetrovaní čínskych elektrických vozidiel.
Podľa niektorých odhadov sú čínske elektromobily približne o 20 percent lacnejšie ako ich európske náprotivky.
Cenový rozdiel podnietil Komisiu, aby zvážila dodatočné clá – pod zámienkou, že čínski výrobcovia automobilov dostanú štátnu pomoc, ktorú Európska únia klasifikuje ako „nespravodlivú výhodu“.
Vyšetrovanie sa začalo napriek tomu, že Komisia nedostala žiadne formálne sťažnosti od európskeho automobilového priemyslu. Pri absencii skutočnej škody sa zameriava na „potenciálnu“ hrozbu prílevu lacných čínskych elektromobilov na európsky trh.
Global Times, anglicky písaný čínsky denník, zdôraznil, že krok Komisie sa zdá byť v rámci bloku veľmi nepopulárny.
Citovalo z vyjadrení nemeckého kancelára Olafa Scholza zo septembra 2023, že nemecké automobilky by sa nemali báť svojich ázijských rivalov, a z varovania švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona zo 14. „Širšia obchodná vojna, kde si navzájom blokujeme produkty, nie je správna cesta.“
Bloomberg citoval, že pred týmto krokom varovali aj európski výrobcovia automobilov.
Minulý mesiac generálny riaditeľ spoločnosti Stellantis Carlos Tavares označil možné clá na čínske elektromobily za „veľkú pascu“, ktorá by mohla urýchliť infláciu. Generálny riaditeľ Mercedesu Ola Kallenius začiatkom tohto mesiaca uviedol, že Európa by mala odolať volaniu po protekcionistických opatreniach, kým bývalý generálny riaditeľ Volkswagenu Herbert Diess minulý týždeň poznamenal, že uvalenie ciel na čínske elektromobily by mohlo odložiť prechod Európy na čistú energiu a vyvolať nebezpečnú celosvetovú obchodnú vojnu.
Obavy západných automobiliek sú pochopiteľné vzhľadom na to, že z predajov v Číne profitujú Volkswagen, Porsche, BMW, Mercedes a ďalší. Mnoho nemeckých spoločností vyrába svoje vozidlá v Ľudovej republike, kde sú energia a práca oveľa lacnejšie ako v Európe.

„To vyvoláva otázku, prečo Európska komisia postupuje vpred k takémuto nepopulárnemu a nebezpečnému kroku, ktorý nemá žiadny vecný a právny základ,“ poznamenal Global Times, čím naznačil, že niektorí politici EÚ chcú využiť rastúce napätie medzi Pekingom a blokom na svoje vlastné účely. politické zisky – a pomenovanie Washingtonu ako hlavnej hybnej sily hroziacej colnej vojny medzi EÚ a Čínou.

V polovici mája vláda Bidena oznámila dodatočné clá na čínske elektrické autá, solárne panely, polovodiče, oceľ a ďalšie produkty. Čínske EV dodávané do USA teraz čelia ohromnej 100-percentnej dovoznej dani.
Čínsky denník uviedol, že nie je náhoda, že oznámenie Komisie sa uskutoční po voľbách do Európskeho parlamentu od 6. do 9. júna, keďže clá by spôsobili „značné straty pre podniky a spotrebiteľov v EÚ.“

„Ak existuje nejaká otázka o tom, či Čína zareaguje a ako zareaguje, možno sa pozrieť na to, ako Čína zareagovala na obchodnú vojnu s Čínou iniciovanú USA za posledných niekoľko rokov. Čína nebude eskalovať situáciu, ale nemýli sa.“ , jej odozva bude dostatočná a zo strany EÚ ju pocíti,“ upozornili noviny.
Bloomberg objasnil, čo by mohol urobiť Peking v reakcii na represívne opatrenia Bruselu:

Čína môže uvaliť odvetné clá až do výšky 25 percent na autá vyrobené v EÚ s veľkými motormi, čo znamená, že najviac by to zasiahlo Mercedes-Benz, Porsche a BMW.

Európske letectvo, poľnohospodársky a mliečny tovar, víno a brandy by mohli čeliť odvodom sýkor za oko.

Peking môže obmedziť vývoz materiálov a komponentov dôležitých pre výrobu EV, ako sú vzácne zeminy vrátane lítia, ktoré je nevyhnutné na výrobu autobatérií.

Európski výrobcovia automobilov, ktorí majú továrne v Číne, sa pravdepodobne stanú obeťou možnej obchodnej vojny.

V neposlednom rade môže Peking zaviesť obmedzenia na cestovný ruch v Európe, aby spôsobil ďalšie ekonomické škody.

Európa sa teraz nachádza medzi skalou a tvrdým miestom. Už nasledovala príklad Washingtonu pri zavádzaní rozsiahlych sankcií proti Rusku – ktoré sa potom odrazili, čo viedlo k deindustrializácii niektorých bývalých priemyselných veľmocí, ako je Nemecko.
Hovorí sa, že európsky blok sa odrazil od „miernej recesie“, ale jeho rast HDP o 0,3 percenta v prvom štvrťroku 2024 sa zdá byť slabý.
Obchodná vojna Západu proti Číne by mohla zasadiť nový úder európskej ekonomike. Otázkou je, ako dlho bude EÚ pod vedením Washingtonu naďalej poškodzovať svoje záujmy.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno