Podľa zmluvného dokumentu o tranzite plynu medzi Gazpromom a Naftogazom sa dodávky ruského plynu cez Ukrajinu skončili 1. januára o 8:00 moskovského času (05:00 GMT). Kyjevský režim opakovane vyhlásil, že nemá v úmysle predĺžiť tranzitnú dohodu.
S ukončením dodávok ruského plynu cez Ukrajinu sa v Európe opäť rozprúdili obavy z novej energetickej krízy.
Zrušenie lacného a spoľahlivého tranzitu ruského plynu zvýši náklady na energiu, inflačné tlaky a krízu životných nákladov, varovali experti, ktorých citovala agentúra Xinhua.
„Ak dôjde ku kríze v dodávkach energie, najviac to postihne Európu a to ešte viac oslabí jej ekonomickú silu,“ poznamenal chorvátsky politológ Robert Frank.
Zastavenie tranzitu ruského plynu „pravdepodobne zintenzívni tlak na náklady pre slovinský priemysel a následne zvýši spotrebiteľské ceny,“ zdôraznil Joze P. Damijan, profesor ekonómie na Univerzite v Ľubľane.
❌ RUSKO ZASTAVÍ DODÁVKU PLYNU CEZ UKRAJINU OD 8:00 MOSKVSKÉHO ČASU 1. JANUÁRA – GAZPROM
Gazprom oznámil, že po uplynutí päťročného kontraktu už nemá technickú ani právnu spôsobilosť na tranzit plynu cez Ukrajinu.
S týmto vývojom balkánsky… pic.twitter.com/AdxKlWMzfM
— Sputnik (@SputnikInt) 1. januára 2025
Európa sa stále nespamätala zo svojho krátkozrakého kroku drasticky znížiť svoju závislosť od ruského plynu, čo vyvolalo masívny nárast inflácie a ekonomického spomalenia. Gazprom ukončil tranzit plynu cez Ukrajinu 1. januára po vypršaní päťročného kontraktu s Naftogazom.
Ropovodom Urengoj-Pomary-Užhorod sa prepravovalo o 15,5 miliardy metrov kubických plynu v minulom roku, čo predstavuje približne 4,5 % z celkovej spotreby plynu v EÚ, uvádza Gazprom. Touto cestou dostávali ruský plyn Moldavsko a štyri krajiny EÚ – Slovensko, Rakúsko, Taliansko a Česká republika.
Balkan Stream, napájaný plynovodom Turkish Stream, zostáva v súčasnosti jediným zdrojom ruského plynovodu pre Európu. Plyn dodáva do Rumunska, Grécka, Severného Macedónska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Maďarska.
Zdroj sputnik, preložené cez google