„Ak obaly správne vytriedime, výrazne tak znižujeme množstvo odpadu, ktoré by inak skončilo na skládke. A čím zodpovednejšie a detailnejšie je triedenie, tým väčšia je šanca, že sa tieto obaly následne aj správne zrecyklujú,“ povedala Katarína Kretter z Envi- Pak. Obaly pred vyhodením netreba umývať, stačí, ak v nich nezostanú hrubé zvyšky produktov, dodala.
Do plastov patria obal od stimulátora na zakoreňovanie odrezkov, obal od hnojiva, plastová lopatka, malé sadzbové kvetináče, obal z trávnatej zmesi, obal z cibule sadzačky aj obal zo substrátu. Do papiera možno vyhodiť obaly zo semien či kartónový obal z mulčovacej fólie. Obal z lesku na rastliny môže ísť do kontajnera na kovy a jeho vrchnák do plastov. Záhradnícke rukavice by mali ľudia vyhodiť do textilu.
Na záhrade možno dať podľa organizácie nový význam veciam, ktoré by inak skončili ako odpad. Staré plastové kvetináče môžu napríklad slúžiť opakovane na nové sadenie alebo aj ako nádoby na odkladanie drobností. Z plastových fliaš sa dá vyrobiť mini fóliovník, zavlažovací systém alebo poslúžia aj ako ochrana pre mladé rastlinky. OZV tvrdí, že drevené debničky alebo palety sú ideálne na vyvýšené záhony či vertikálnu záhradku.
Staré hrnčeky, hrnce, vedrá či pneumatiky sú funkčnými alternatívami k črepníkom. Textil, ako staré uteráky či tričká, môžu slúžiť ako ochrana mladých rastliniek pri poklese teplôt alebo ako výstelka do kvetináčov, priblížil Envi-Pak. Papierové obaly od vajíčok sú podľa neho ideálne na predpestovanie sadeníc. Nadbytočné obkladačky alebo tehly sa dajú využiť na označenie záhonov alebo spevnenie chodníkov.
Zdroj feed teraz.sk