Categories: Ekonomika

O post šéfa AMLA súťažia kandidáti z Talianska, Nemecka a Holandska

Brusel 15. októbra (TASR) – Predstavitelia Talianska, Nemecka a Holandska sa podľa utorňajších správ týždenníka Politico ocitli na užšom zozname pre funkciu predsedu úradu pre boj proti praniu špinavých peňazí (AMLA), ktorý bude sídliť vo Frankfurte. Informuje o tom spravodajca TASR.

Rada EÚ (členské štáty) v máji tohto roka prijala nariadenie, ktorým sa zriaďuje nový úrad. Cieľom AMLA bude zlepšiť dohľad v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu v EÚ a podporiť spoluprácu medzi finančnými spravodajskými jednotkami (FIU). Úrad bude sídliť vo Frankfurte a svoju činnosť začne v polovici roka 2025, plne funkčný bude do roku 2028.

O hosťovanie sídla AMLA sa uchádzalo aj Francúzsko, Španielsko a Írsko, ale neboli úspešné.

AMLA bude v praxi dohliadať na cezhraničné finančné spoločnosti, ktoré sú vystavené vysokému riziku prania špinavých peňazí a financovania terorizmu, a bude mať právomoc udeľovať pokuty v miliónoch eur.

Do užšieho výberu nominantov na šéfa AMLA sa dostali Talianka Bruna Szegová, Nemec Marcus Pleyer a Jan Reinder De Carpentier z Holandska. Uviedol to týždenník Politico s odvolaním sa na nemenované zdroje z Európskej komisie. Funkcia predsedu AMLA je na štyri roky, s možnosťou jednorazového predĺženia. Ročný nezdanený plat šéfa úradu bude vyše 250.000 eur.

Všetci traja kandidáti absolvovali vstupný pohovor, teraz ich čakajú pohovory za zatvorenými dverami organizované Európskym parlamentom (EP). Kandidát s najvyšším ohodnotením bude musieť absolvovať aj posledný verejný pohovor. Očakáva sa, že vypočutia v EP sa uskutočnia až po tom, čo europoslanci ukončia vypočúvanie kandidátov na eurokomisárov, to znamená najskôr v polovici novembra.

Po výbere kandidáta na šéfa AMLA Európska komisia predstaví jeho nomináciu členským krajinám EÚ, ktoré musia toto rozhodnutie schváliť.

Politico pripomenul, že Szegová pracuje v talianskej centrálnej banke, kde vedie boj proti praniu špinavých peňazí. De Carpentier je podpredsedom Jednotnej rady pre riešenie krízových situácií (SRB), orgánu EÚ zameraného na riešenie kríz v bankách, a predtým šéfoval útvaru boja proti praniu špinavých peňazí v holandskej centrálnej banke. Pleyer ako predstaviteľ nemeckého ministerstva financií v rokoch 2020 – 2022 šéfoval Finančnej akčnej skupine (FATF), celosvetovému orgánu na boj proti praniu špinavých peňazí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

55 minút ago

Zdroj telegram

1 hodinu ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

1 hodinu ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

2 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

2 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

2 hodiny ago