Categories: Kultúra

O Medzinárodnom dni Rómov sa rozhodlo pred 35 rokmi

Varšava/Londýn/Bratislava 8. apríla (TASR) – Od rozhodnutia, podľa ktorého bude 8. apríl aj Medzinárodným dňom Rómov, uplynie 35 rokov. Tento dátum prijali v roku 1990 delegáti neďaleko Varšavy na štvrtom Svetovom kongrese Rómov (Romano kongreso lumiakro), organizovanom Medzinárodnou rómskou úniou (International Romani Union, IRU). Výber dátumu 8. apríla má súvislosť s pripomienkou prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo od 8. do 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.

Pred 54 rokmi sa v Orpingtone stretli zástupcovia Rómov z rôznych krajín sveta na prvom rómskom kongrese, ktorý sa zaradil medzi najvýznamnejšie v histórii Rómov. Stal sa prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov. Rómske delegácie zo 14 štátov vtedy deklarovali spoločný pôvod, odmietli nesprávne pomenovania „Cigáni, Zigeuner, Gipsy“, ktoré po stáročia znamenali očierňovanie, marginalizáciu a vylúčenie. Taktiež sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu – Indii.

Účastníci prvého kongresu prijali rómsku zástavu: dovtedajšie dva pruhy – modrý (symbol neba) a zelený (spätosť Rómov s prírodou) doplnil v strede červený kruh, symbol ašókačakry. Delegáti schválili aj medzinárodnú hymnu s názvom Geľem, geľem, pochádzajúcu zo starobylej piesne známej pôvodne v Rumunsku a Srbsku.

Československo na prvom rómskom kongrese zastupovali Miroslav Holomek a Ján Cibuľa, ktorý pochádzal zo slovenského Klenovca. Ján Cibuľa patrí medzi najvýznamnejšie rómske osobností Slovenska. V čase konania kongresu žil vo Švajčiarsku, kam emigroval po roku 1968. V roku 1978 bol hlavným organizátorom druhého kongresu Rómov, ktorý sa uskutočnil v Ženeve a zúčastnilo sa na ňom viac než 120 delegátov.

Delegáti prvého kongresu založili aj novú medzinárodnú organizáciu Rómov – Union Romani (Únia Rómov), ktorá zastupovala 71 rómskych organizácií z 21 štátov. V marci 1979 sa Únia Rómov stala poradným orgánom Organizácie Spojených národov (OSN). V súčasnosti sa nazýva Medzinárodná rómska únia (IRU).

Podkomisia OSN pre prevenciu diskriminácie uznala Rómov ako svojbytnú národnú etnickú skupinu v roku 1997. O dva roky neskôr sa Medzinárodná rómska únia stala členom sekcie mimovládnych organizácii pri OSN.

Rómovia sú druhou najpočetnejšou menšinou v Slovenskej republike. V roku 1991 prijala slovenská vláda Zásady vládnej politiky k Rómom. Základnou tézou dokumentu bolo uznanie etnickej svojbytnosti Rómov na úrovni ostatných menšín. Zrovnoprávnili sa tak s ostatnými národnostnými menšinami a počas sčítania obyvateľov v roku 1991 sa mohli k tejto národnosti prihlásiť.

Medzinárodný deň Rómov nie je teda len dňom prezentácie rómskej kultúry, histórie, jazyka či tradícií, ale aj pripomenutím snahy Rómov o sebaurčenie a uznanie za národnostnú menšinu.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

31 minút ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

37 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

4 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago