Nový Zéland a USA spolupracujú v Tichomorí, aby vyvážili rastúci vplyv Číny. Niektorí novozélandskí zákonodarcovia však majú obavy, čo bude zmena administratívy v Spojených štátoch a pozastavenie financovania pomoci znamenať pre tento región.
Šéf novozélandskej diplomacie navštívil USA v marci. Vo Washingtone sa stretol so svojím americkým náprotivkom Marcom Rubiom, poradcom Bieleho domu pre národnú bezpečnosťou Mikeom Waltzom i ďalšími predstaviteľmi administratívy a Kongresu.
Po týchto stretnutiach vyhlásil, že vzťahy Nového Zélandu s USA majú „pevný“ základ v „najnáročnejšom strategickom prostredí za posledné desaťročie“.
Na Honolulu pricestoval v rámci týždňovej cesty po Tichomorí spolu so skupinou novozélandských politikov. Povedal, že posolstvo, ktoré chce USA odovzdať, je, že „Nový Zéland si želá, ba dokonca potrebuje, aby Spojené štáty zostali aktívnym, angažovaným a konštruktívnym partnerom v Indopacifiku“.
„Tešíme sa na ďalší konštruktívny dialóg v nasledujúcich dňoch,“ dodal Peters podľa vyhlásenia, ktoré citovala agentúra Reuters.
Zdroj feed teraz.sk
Soul 28. júla (TASR) - Juhokórejská spoločnosť Samsung bude americkému výrobcovi elektromobilov Tesla dodávať počítačové…
New York 28. júla (TASR) - Slovenský tenista Lukáš Klein vďaka triumfu na challengeri v…
MOSKVA (Sputnik) - Správa prezidenta USA Donalda Trumpa pozastavila obmedzenia vývozu technológií do Číny, aby…
Dmitrij Medvedev: Je najvyšší čas, aby Európania vtrhli do Bruselu a všetkých eurokomisárov na čele…
Trenčín 28. júla (TASR) - Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských…
TEHRAN (Sputnik) - Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmaeil Baqaei v pondelok uviedol, že Irán…