17.2 C
Bratislava
pondelok, 12 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Nový čip znižuje energetickú spotrebu Gemini a ChatGPT o 50 percent

Washington 12. mája (TASR) – Americkí vedci vyvinuli až o 50 percent efektívnejší čip, ktorý má znížiť energetické nároky služieb využívajúcich umelú inteligenciu (AI)...
HomeImportNový čip znižuje energetickú spotrebu Gemini a ChatGPT o 50 percent

Nový čip znižuje energetickú spotrebu Gemini a ChatGPT o 50 percent

Washington 12. mája (TASR) – Americkí vedci vyvinuli až o 50 percent efektívnejší čip, ktorý má znížiť energetické nároky služieb využívajúcich umelú inteligenciu (AI) ako sú veľké jazykové modely (LLM) Gemini či ChatGPT. TASR informuje na základe správy portálu Tech Xplore.

„Navrhli a vyrobili sme nový čip, ktorý v porovnaní s tradičnými návrhmi spotrebúva polovicu energie,“ uviedli doktorand Ramin Javadi a docent Tejasvi Anand z Oregonskej štátnej univerzity (OSU) počas prezentácie technológie na konferencii o návrhoch integrovaných obvodov.

„Problémom je, že množstvo energie potrebné na prenos jedného bitu neklesá rovnako rýchlo ako rastie množstvo prenášaných dát. Preto dátové centrá spotrebúvajú toľko energie,“ uviedol Anand, ktorý na OSU vedie Laboratórium zmiešaných okruhov a systémov.

Nový čip vychádza z princípov AI na znižovanie spotreby elektriny pri spracúvaní signálu, dodáva Javadi.

„LLM potrebujú cez vedenie tvorené medenými komunikačnými prvkami v dátových centrách odosielať a prijímať obrovské množstvá údajov a to si vyžaduje množstvo energie. Jedným z riešení je vyvinúť efektívnejšie čipy na komunikáciu cez vedenie,“ vysvetľuje Javadi. Dodáva, že pri prenose údajov vysokými rýchlosťami dochádza v prijímači k ich poškodeniu a je potrebné ich opraviť. Väčšina konvenčných komunikačných systémov využívajúcich vedenie na to používa ekvalizéry – a tie sú energeticky pomerne náročné.

„Využívame na čipe princípy AI, aby sme dáta zachraňovali inteligentnejším a efektívnejším spôsobom – trénujeme triedič na čipe, aby chyby rozpoznával a opravoval,“ uviedol Javadi.

Doktorand spolu s docentom už pracujú na novej verzii čipu, u ktorej predpokladajú ešte väčšiu energetickú úsporu.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno