Staronovú predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyenovú viacero členov jej predošlého kolégia komisárov kritizovali za direktívne riadenie, a že s nimi dostatočne nekomunikovala. Rovnako si európske médiá všimli napäté vzťahy medzi ňou a doterajším predsedom Európskej rady Charlesom Michelom z Belgicka, čo vyústilo aj do situácií, že na niektoré významné politické či spoločenské udalosti chodili separátne. Michela od 1. decembra na tomto poste vymenil portugalský expremiér z tábora socialistov António Costa.
Faktor upozornil, že existuje určitá rivalita medzi eurokomisiou, ktorá navrhuje celoeurópske zákony a členskými štátmi EÚ. Vníma to nejaké „vymedzovanie si priestoru“ na fungovanie v rámci toho, čo dovoľujú zmluvy o fungovaní EÚ.
„Von der Leyenová sa pokúsi, aby bola naďalej silným partnerom na európskej pôde, aby bola silnou predsedníčkou Európskej komisie. Verím, že bude pokračovať v tom štýle, ktorý mala doteraz,“ uviedol Faktor.
Pripomenul, že boli situácie, keď sa niektorí eurokomisári sťažovali, že legislatívne návrhy z jej kancelárie dostávali dosť neskoro na spracovanie, alebo že zlyhávala komunikácia s jej kabinetom. Podľa neho to môže viesť k tomu, že vo vnútri eurokomisie dôjde k niektorým procedurálnym zmenám a predsedníčka bude mať snahu lepšie počúvať členov kolégia, ktorých nakoniec sama odobrila.
Určite však možno očakávať zlepšenie vzťahov medzi euroinštitúciami, najmä na úrovni Európska komisia – Európska rada.
„To zloženie na najvyšších pozíciách EÚ je koherentnejšie (lepšie prepojené pozn. TASR), než bolo v minulosti. Tie spory medzi Charlesom Michelom a von der Leyenovou boli na dennom poriadku, bolo tam napätie medzi kabinetmi oboch predstaviteľov, to vytváralo kopu zmätkov a dochádzalo aj ku schválnostiam pri príprave rokovaní. Toho myslím si, že už nebudeme svedkami a spolupráca na úrovni Európskej komisie, Európskej rady, Európskeho parlamentu a najvyššej predstaviteľky pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku bude o dosť lepšia,“ opísal situáciu.
Faktor dodal, že zloženie novej EK reflektuje aj dianie v Európe z posledných rokov, prekonanie pandémie, vojnu na Ukrajine a to určuje aj dôležitosť toho, ako má 27 predstaviteľov komisie vychádzať spolu s lídrami ostatných inštitúcií ako je europarlament a Európska rada.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)
Zdroj feed teraz.sk
Phnom Penh 27. júla (TASR) - Ozbrojený konflikt v pohraničnej oblasti medzi Kambodžou a Thajskom…
Ašdod 27. júla (TASR) - Izraelské sily v nedeľu dopravili loď s propalestínskymi aktivistami do…
Kinshasa 27. júla (TASR) - Pri útoku na katolícky kostol zahynulo v nedeľu v Konžskej…
📝EÚ pokračovala v princípe📝Zdá sa, že jeV celkom očakávanej žile v EÚ reagovali na ukrajinské…
St.petersburg (Sputnik) - Hlavným cieľom Júlového búrkového cvičenia ruského námorníctva je precvičiť odpudzovanie útokov z…
Chateauroux 27. júna (TASR) - Slovenské strelkyne získali na ME v brokových zbraniach vo francúzskom…