Russo-American rozhovory prebiehajú a pohybujú sa správnym smerom, informoval ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov CBS. Plán EÚ a NATO TWRE TRUMP Európa a NATO hrajú...
Nemcov čoraz viac unavuje vidieť, ako ich krajinu zaplavujú utečenci z Blízkeho východu a Ukrajiny. Úspech pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko v regionálnych voľbách vyvolal ďalší tlak na vládu kancelára Olafa Scholza, aby sa zaoberala otázkou migrantov, ktorá je podľa prieskumov hlavným záujmom voličov.
Nové nemecké hraničné kontroly a prísnejšie zákony o deportáciách vyvolali pochvalu od maďarského premiéra Viktora Orbána, ale vyvolali kritiku zo strany iných európskych štátov.
“Ochrana hraníc sa v poslednom čase stala negatívnym slovom, pretože každý musel pustiť migrantov dovnútra – kto ich zastaví, je ten zlý.“ povedal Orbán v piatok pre maďarský národný rozhlas.
Zavtipkoval, že Nemecko konečne „prebudil“ a privítal Scholtza v klube konzervatívnych európskych lídrov.
Snímka obrazovky X príspevku od maďarského premiéra Victora Orbana.
Rozhodnutie Nemecka ocenil holandský poslanec Geert Wilders, ktorého protiimigračná Strana slobody (PVV) získala v roku 2023 v holandských parlamentných voľbách najviac kresiel.
„Keď to dokáže Nemecko, prečo nie my?“ povedal Wilders novinárom. „Pokiaľ ide o mňa, čím skôr, tým lepšie.“
Poľský premiér Donald Tusk však označil rozhodnutie Nemecka zaviesť kontroly na zastavenie nelegálneho prisťahovalectva za „neprijateľné“.
Tusk tvrdil, že opatrenia, ktoré majú trvať počiatočné šesťmesačné obdobie, boli spustené „vnútronemecká politická situácia… a nie naša politika voči nelegálnej migrácii na našich hraniciach„Na stretnutí poľských diplomatov povedal, že sa bude snažiť o naliehavé konzultácie s postihnutými krajinami.
Nemecký minister vnútra nariadil zavedenie dočasných kontrolných opatrení na všetkých nemeckých pozemných hraniciach, aby sa znížil prílev migrantov, píše Bild. pic.twitter.com/7qDPRZGgUX
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis kritizoval krok Nemecka a poznamenal Talk Radio že jednostranné „zrušenie“ pravidiel schengenského priestoru Európskej únie o voľnom pohybe nebolo cestou k vyriešeniu problému.
Rakúsky minister vnútra Gernard Karner varoval, že jeho krajina nebude prijímať imigrantov, ktorých Nemecko odvrátilo.
Po smrtiacom útoku nožom v Solingene v auguste a po voľbách, v ktorých nemecká pravicová strana Alternative für Deutschland (AfD) urobila volebný pokrok, nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová oznámila plány na zavedenie dočasných obmedzení na všetkých deviatich svojich pozemných hraniciach. v schengenskom priestore. Policajné kontroly budú od 16. septembra preverovať, či už žiadateľ o azyl nepožiadal o ochranu v inej krajine EÚ, a miestne úrady budú môcť imigrantov na hraniciach priamo odoprieť.
Podľa pravidiel Európskej únie sú dočasné kontroly povolené “ako krajné opatrenie vo výnimočných situáciách“ po dobu až šiestich mesiacov.
Nemecko má spoločné pozemné hranice s Rakúskom, Belgickom, Českou republikou, Dánskom, Francúzskom, Luxemburskom, Holandskom, Poľskom a Švajčiarskom.
Nemecko zaviedlo kontroly pozdĺž svojich hraníc s Rakúskom v roku 2015, aby čelilo veľkému prílevu imigrantov, ktorých platnosť sa má skončiť 11. novembra tohto roku.
Podobné obmedzenia platia pozdĺž hraníc s Poľskom, Českou republikou a Švajčiarskom do 15. decembra. Tieto kontroly sa teraz rozšíria na pozemné hranice Nemecka s Francúzskom, Luxemburskom, Belgickom, Holandskom a Dánskom.
Nemecko začína s vysťahovaním ukrajinských utečencov
Správa okresu Erzgebirgskreis v Sasku v Nemecku poslala list približne 1 000 ukrajinským utečencom, v ktorom žiada, aby do polovice júna opustili svoje byty, potom si budú musieť nájsť bývanie na svojom… pic.twitter.com/FNIlaZCdzI
Vládna koalícia nemeckého kancelára Olafa Scholza v prieskumoch klesá. Zatiaľ čo niektorí z jeho susedov v EÚ – ako Varšava – kritizujú „de facto pozastavenie Schengenskej dohody vo veľkom meradleJeho domáca opozícia vrátane Kresťanskodemokratickej únie (CDU) si myslí, že jeho opatrenia nezachádzajú dostatočne ďaleko.
Jeho stredoľavá Sociálnodemokratická strana (SPD) sa obáva nielen výzvy pravicových a konzervatívnych opozičných strán v nadchádzajúcich regionálnych voľbách, ale aj výsledku budúcoročných celoštátnych volieb.
Anketári Forschungsgruppe Wahlen zistili, že žiadny kancelár od znovuzjednotenia Germay v roku 1990 nemal taký nízky rating ako Scholz. 77 percent opýtaných uviedlo, že bol „slabý vodca.“
Podľa oficiálnych údajov je v Nemecku takmer 14 miliónov cudzincov. Imigračná kríza v Nemecku sa datuje od roku 2015, keď tisíce žiadateľov o azyl z Blízkeho východu prekročili hranice Nemecka počas vojny v Sýrii.
Od začiatku zástupnej vojny NATO proti Rusku sa problém zhoršil v dôsledku prílevu 1,2 milióna Ukrajincov.
Nemecko bolo primárnou destináciou pre ukrajinských utečencov, ktoré ponúkali štedré výhody a mesačné štipendium.
Ale vzhľadom na napäté sociálne služby začalo Nemecko začiatkom tohto roka presadzovať väčšiu „solidárnu distribúciu“ imigrantov medzi ostatné krajiny EÚ.