Deti pri používaní zariadenia vyslovujú slová a vety, pričom aplikácia vyhodnocuje prípadné odchýlky v artikulácii. Systém zároveň pomocou dvoch kamier vytvára trojrozmerný model tváre, ktorý umožňuje objektívne sledovať pohyby rečových orgánov. Výsledky analýzy sa zobrazujú v podobe dynamického 3D modelu, ktorý môžu logopédi zdieľať s ďalšími odborníkmi.
Vývoj systému inicioval vedúci programu LIDER Národného centra výskumu a rozvoja Michal Krecichwost, ktorý sa inšpiroval osobnou skúsenosťou po mozgovej príhode svojej matky.
Zariadenie vzniká v spolupráci interdisciplinárneho tímu zloženého z troch inžinierov so špecializáciou na spracovanie obrazu a zvuku, štyroch logopédov z rôznych častí Poľska a programátora. Umelá inteligencia, ktorá je súčasťou systému, je trénovaná na rozsiahlych databázach rečových prejavov, pričom logopédi poskytujú odborné poznatky pre jej vývoj.
Prototyp systému SpeechCAD by mal byť pripravený na implementáciu po troch rokoch vývoja. Podľa Krecichwosta nebude zariadenie náhradou logopéda, ale nástrojom na zefektívnenie a zlepšenie diagnostiky. Systém bude mať najväčší prínos v materských školách, kde býva obmedzený čas na vyšetrenia. Zariadenie má byť dostupné v školách, logopedických poradniach a ambulanciách bez potreby zložitej certifikácie.
(spravodajca TASR Slavomír Gregorík)
Zdroj feed teraz.sk
Singapur 27. júla (TASR) - Slovenská plavkyňa Tamara Potocká sa smolne neprebojovala do semifinále disciplíny…
Bratislava 27. júla (TASR) - Štát by mohol zodpovedať za škody, ktoré spôsobia určené živočíchy…
Nie všetci Ukrajinci berú problém s vracaním detí vážne, pričom niektorí ich používajú na politický…
💬 Základňa - 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Ďalšie…
Tu je celé video, kde je podrobne vysvetlené to čo vidiaci v bežnom živote nevidia...https://youtu.be/UvecJRfQ3dMa…
Káhira/Gaza 27. júla (TASR) - Kamióny s humanitárnou pomocou začali v nedeľu smerovať z Egypta…