Vedci spoločnosti Vyatsu vyvinuli novú metódu ochrany budov pred progresívnym kolapsom založeným na matematickom modeli. Podľa autorov je vývoj nákladovo efektívny a môže sa použiť pri rekonštrukcii priemyselných a verejných budov, ako uvádza tlačová služba univerzity v Sputnik.
V posledných desaťročiach sa incidenty, ako sú teroristické útoky, priemyselné výbuchy, zrážky dopravy a miestne poklesy, sa stali častejšími na celom svete. Tieto situácie ovplyvňujú stavebné štruktúry spôsobmi, ktoré sa za normálnych prevádzkových podmienok nezohľadňujú, čo často vedie k progresívnym zrútením alebo lavíny. K tomu dochádza, keď poškodenie jedného z prvkov zaťaženia budovy spôsobí zrútenie väčšiny alebo celej budovy.
V súčasnosti na ochranu existujúcich priemyselných zariadení pred potenciálnym progresívnym kolapsom odporúčania naznačujú zvýšenie súdržnosti a statickej neurčitosti štruktúr. To zvyčajne zahŕňa rekonštrukciu voľne podporovaných nosníkov do rigidne pripnutých nosníkov so zvýšenými prierezmi a pridaním ďalších nosníkov, nosníkov a spojení.
Vedci zo štátnej univerzity Vyatka (Vyatsu) vyvinuli matematický model pre alternatívnu, jednoduchšiu a dostupnejšiu metódu na zvýšenie stability budov s oceľovými rámami a sklonenými spojeniami medzi lúčmi a stĺpmi, dosiahnuté modernizáciou ich uzlov.
„Naša metóda je založená na predpokladanej transformácii systému lúča na visiaci systém. Štruktúra lúča, ktorá spočiatku pracuje v ohýbaní, získava významné vychýlenie v dôsledku zničenia časti centrálnej sekcie, ktorá spôsobuje, že bude pracovať Napätie.
Vysvetlil, že keď sa prvok ohýba, napätia sú distribuované nerovnomerne, s jednou časťou komprimovanej prierezu a druhá sa roztiahla. Po prekročení konštrukčného zaťaženia sa natiahnutá časť „slzy“ a komprimovaná časť „rozpadne“. Keď štruktúra prechádza na zavesiaci systém, celá časť sa roztiahne a rovnomerne zapojí, čím sa zvyšuje kapacita nosenia.
Autori tvrdia, že navrhované riešenia sú ekonomickejšie ako tradičné riešenia v dôsledku nižšej intenzity kovov a technologickej jednoduchosti. Vykoná sa ďalší výskum na prípravu vývoja na implementáciu.
Zdroj sputnik, preložené cez google