Spoločnosť pozastaví tiež plány na rozšírenie svojej továrne Northvolt Ett na severe Švédska.
Northvolt stál na čele európskych startupov, ktoré investovali miliardy do výroby batérií pre automobilky na kontinente, ktoré prechádzajú zo spaľovacích motorov na elektrické.
Švédska spoločnosť však zápasí s meškaním dodávok, čo viedlo nemeckú automobilku BMW k tomu, že v júni zrušila veľkú objednávku. Northvolt tak pristúpil k revízii svojej stratégie. Začiatkom tohto mesiaca oznámil „zoštíhlenie“ podnikania v snahe znížiť náklady. A odklon od pôvodného zámeru ponúkať všetko, od výroby materiálu a batérií až po ich recykláciu po skončení životnosti.
V pondelok uviedol, že sa zameria na zvýšenie ročnej výrobnej kapacity batériových článkov v Northvolt Ett na 16 gigawatthodín (GWh), pričom odloží projekt, ktorého cieľom bolo zvýšiť výrobnú kapacitu o ďalších 30 GWh. V súčasnosti spoločnosť vyrába menej ako 1 GWh. Pôvodne však plánovala, že švédska továreň bude vyrábať batérie pre viac ako milión áut ročne s kapacitou 60 GWh.
Rast dopytu po elektromobiloch je však pomalší, ako sa predpokladalo. A zároveň stúpa konkurencia zo strany Číny, ktorá podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energetiku predstavuje 85 % celosvetovej výroby batériových článkov.
„Sme odhodlaní prekonať ťažkosti, ktorým čelíme, a stať sa silnejšími a štíhlejšími,“ uviedol spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Peter Carlsson vo vyhlásení. „Teraz musíme sústrediť všetku energiu a investície do našej hlavnej činnosti,“ dodal. Carlsson pritom nespomenul plány na gigafabriky v Nemecku a Kanade, ktorým hrozí odklad.
Northvolt je stále v strate aj napriek tomu, že získal objednávky v hodnote viac ako 50 miliárd USD (44,97 miliardy eur) od klientov vrátane svojho investora Volkswagen. Švédska firma zohnala kapitál vo výške 15 miliárd USD od množstva hráčov vrátane Goldman Sachs, jej druhého najväčšieho investora, a BlackRock. A snaží sa získať ďalší na financovanie svojho rozbehu.
V minulom roku vykázala stratu 1,2 miliardy USD po strate 285 miliónov USD v predchádzajúcom roku. Jej hotovosť na konci roka 2023 bola 2,13 miliardy USD.
Bývalý šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi tento mesiac varoval, že Európa potrebuje oveľa koordinovanejšiu priemyselnú politiku a masívne investície, aby ekonomicky udržala krok s USA a Čínou. Mnohé európske vlády sú však po pandémii COVID-19 zaťažené dlhmi a zápasia so slabým hospodárskym rastom.
(1 EUR = 1,1119 USD)
Zdroj feed teraz.sk
VIDEO: Vojenský a bezpečnostný analytik plk. Jaroslav Štefec o nulovej akcieschopnosti európskych členov NATO, žalostnej…
Skalica 27. júla (TASR) - Futbalisti MFK Skalica a MŠK Žilina remizovali 0:0 v nedeľňajšom…
Bratislava 27. júla (TASR) - Dážď môže v noci aj v pondelok (28. 7.) doobeda…
Zatiaľ čo USA a jej európski kamaráti môžu snívať iba o vývoji laserových zbraní, Rusko…
Kranj 27. júla (TASR) - Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Barbora Tokošová a Martina Tereňová…
Bratislava 27. júla (TASR) - Súdy v SR rozviedli v minulom roku 8397 manželstiev, čo…