13.8 C
Bratislava
streda, 7 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Izraelský útok zasiahol školu a dom v Gaze, medzi obeťami sú aj deti

Gaza 7. mája (TASR) - Úrad civilnej ochrany v Gaze v stredu uviedol, že pri izraelských útokoch zahynulo najmenej 26 ľudí, z toho 15...
HomeSlovenskoNKÚ upozorňuje na chýbajúci zákon o znižovaní emisií

NKÚ upozorňuje na chýbajúci zákon o znižovaní emisií

Bratislava 7. mája (TASR) – Na Slovensku stále chýba zákon o zmene klímy, ktorý by jasne stanovoval povinnosti a ciele pri znižovaní emisií skleníkových plynov. Nová legislatíva by taktiež mala prispieť k posilneniu sankčných mechanizmov pri nedodržiavaní cieľov v oblasti národných klimatických politík. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR na základe ostatnej kontroly preto odporúča poslancom parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby uznesením zaviazali Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR obnoviť prípravu klimatického zákona. TASR o tom informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

Vzhľadom na prierezový charakter problematiky kontrolóri tiež výboru odporúčajú zaviazať všetky rezorty podieľajúce sa na dosahovaní a financovaní znižovania emisií CO2, aby tak proaktívne vstúpili do spolupráce s rezortom životného prostredia.

Audit zameraný na opatrenia na ochranu klímy v slovenských podmienkach realizovala národná autorita pre oblasť externej kontroly s použitím medzinárodnej metodiky Climate Scanner, ktorú v rokoch 2023 – 2024 vytvorila pracovná skupina zástupcov najvyšších kontrolných inštitúcií združených v celosvetovej kontrolórskej organizácii INTOSAI. Na vypracovaní tejto metodiky sa od začiatku podieľalo 18 krajín a Európsky dvor audítorov. Minulý rok už testovalo hodnotenie podľa metodiky Climate Scanner 100 kontrolných úradov z celého sveta.

NKÚ pripomína, že MŽP začalo pracovať na zákone o zmene klímy v roku 2021. V súlade s dobrou praxou vybraných krajín mal okrem iného zvýšiť aj právnu vymáhateľnosť všetkých cieľov Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR (NUS), ako aj cieľov z oblasti adaptácie krajiny na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy. Zároveň mal stanoviť povinnosti miestnej samosprávy, a tým odstrániť istý stupeň právnej neistoty. Definoval sankčný mechanizmus, zakotvoval právo klimatickej žaloby a odstraňoval nejednoznačnosť povinností v oblasti prijímania adaptačných opatrení a opatrení na znižovanie emisií skleníkových plynov pre mestá a obce. Kontrolou bolo zistené, že príprava návrhu zákona o zmene klímy bola zastavená po medzirezortnom pripomienkovom konaní a po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady v roku 2023.

„Neprijatie zákona je negatívny signál vo vzťahu k medzinárodnej reputácii Slovenska. Chýbajúci zákon môže našej krajine sťažovať prijímanie opatrení v dosahovaní cieľov pri znižovaní emisií CO2,“ upozornil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo. Poukázal aj na to, že Slovensko netransponovalo v plnom rozsahu smernicu o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov, za čo nám môže hroziť infringement zo strany Európskej komisie.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno