Categories: Zahraničie

Niektoré mačky a psy sa na seba podobajú

Londýn 4. mája (TASR) – Nový výskum evolučných biológov ukazuje, že domestifikácia spôsobila podobnosť morfologických znakov niektorých plemien mačiek a psov. Zároveň to však môžu mať vážne dôsledky pre ich ďalší zdravý vývoj. TASR o tom píše podľa britského denníka The Independent.

Evolučná biologička Abby Grace Drakeová a jej kolegovia naskenovali 1810 lebiek mačiek, psov a ich divokých príbuzných a pri porovnávaní snímok zistili, že mnoho plemien mačiek a psov má podobný tvar lebky, hoci ide o rozdielne živočíšne druhy.

V evolučnej biológii pojem divergencia označuje postupnú odlišnosť živočíšnych druhov, ktoré sa vyvinuli zo spoločného dávneho predka. Ako sa postupne prispôsobovali rôznym prostrediam v ktorých žili, vyvíjali sa u nich rozdielne nové vlastnosti a vonkajšie znaky. Tento proces sa označuje ako divergentná evolúcia.

Konvergencia v tomto prípade znamená väčšiu podobnosť. V tomto prípade sa aj u nepríbuzných druhov pod vplyvom rovnakých tlakov okolitého prostredia vyvinú veľmi podobné vonkajšie znaky.

U perzských mačiek a mopslíkov to vidno na tvare lebky a plochejšej tvárovej časti. Pričinil sa o tom človek výberom plemenných zvierat. Pre potvrdenie hypotézy Drakeová s kolegami analyzovali 3D skeny lebiek z múzejných expozícií, veterinárnych fakúlt a digitálnych archívov. Boli to domáce mačky mnohých plemien s rôznym tvarom lebky a psy viac ako 100 plemien. Pre ľudský zásah pri ich množení vyzerajú niektoré podobne.

Človeku poskytla vlastná evolúcia vyššiu citlivosť na signály zraniteľnosti a núdze, aby sa lepšie postaral o vlastné mláďatá. Napríklad zaoblené líčka a rozšírené oči bábätiek sú známe ako sociálne uvoľňovače. U dospelých ľudí spúšťajú starostlivé správanie vrátane rozprávania vyšším tónom. A to sa prenieslo aj na domestifikované zvieratá: ak takto vizuálne pôsobia, majú výhodu pri získavaní ľudskej pozornosti.

Ploché „tváre“ a zmena tvaru lebky viedla aj k rozsiahlym zdravotným problémom týchto plemien vrátane ťažkostí s dýchaním, neurologickým ochoreniam a komplikáciám pri prirodzenom pôrode. Výbor pre dobré životné podmienky zvierat pri vláde Spojeného kráľovstva preto poskytuje nezávislé odborné poradenstvo, aby pokračovanie v selekčnom šľachtení takýchto druhov ďalej nezhoršovalo súčasné problémy zvierat.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

#Zoznámenie sa #summary ráno 27. júla 2025 Minulý týždeň sa uskutočnilo pri hľadaní ZR …

# #Summary Ráno 27. júla 2025▪️ Minulý týždeň sa konal pri hľadaní systému Air Air…

7 minút ago

Morské bezpilotné lietadlá v presných ruštinových člnoch na cvičeniach Baltiken “júl …

📝Morské roboty v prípade📝Ruské nezmyslové lode v BaltskomNa cvičeniach „Júlová búrka“ V Baltskej flotile sa…

13 minút ago

OTESTUJTE SA: Uhádnete význam týchto slovenských nárečových slov?

Otestujte sa, či rozumiete výrazom z rôznych kútov Slovenska – niektoré vás prekvapia, iné možno…

15 minút ago

Začiatkom vyššie uvedeného, medzitým na samom vrchole začal vyjadriť tieto déry o príprave E …

Začiatok je vyšší ▪️ Medzitým, na samom vrchole, sa tézy začali vyjadriť O príprave Európy,…

19 minút ago

V Tatrách zúri extrémne počasie

Zakopané 26. júla (TASR) - Vzhľadom na očakávané extrémne zrážky a búrky v Tatrách vyzvala…

21 minút ago

Muž útočil nožom v obchodnom dome Walmart

Traverse City 27. júla (TASR) - Viacero ľudí utrpelo zranenie po útoku nožom v obchodnom…

27 minút ago