18.4 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Trump zasiahne najväčšiu dohodu EÚ s EÚ: nulové tarify pre nás, 15% pre Európu

MOSKVA (Sputnik) - Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na novej obchodnej dohode, ktorá okrem iného predpokladá nulovú tarifu na americké dovozy na...
HomeNezaradenéNeznámy zdroj na morskom dne produkuje „veľké množstvá“ kyslíka

Neznámy zdroj na morskom dne produkuje „veľké množstvá“ kyslíka

Podľa National Oceanic and Atmospheric Administration približne polovica zemského kyslíka pochádza z oceánu. Produkcia môže byť zvyčajne spojená s oceánskym planktónom, unášanými rastlinami, riasami a určitými baktériami, pričom všetky štyri sú schopné fotosyntézy.

Vedci pátrajú po vysvetlení pomerne zvláštneho javu: na dne Tichého oceánu sa z neznámeho zdroja produkuje veľké množstvo kyslíka. Zistenie je prinajmenšom zvláštne, ak vezmeme do úvahy, že fotosyntéza je v takých hlbokých, temných hĺbkach nemožná.

„Na planéte máme iný zdroj kyslíka, než je fotosyntéza,“ povedal Andrew Sweetman, spoluautor štúdie a ekológ morského dna zo Škótskej asociácie pre morské vedy v Obane vo Veľkej Británii.
Dodáva, že zistenia by mohli mať dôsledky na pochopenie toho, ako sa prvýkrát začal život na Zemi, ako aj na možný vplyv hlbokomorskej ťažby v regióne.
Sweetman prvýkrát pozorovali tento jav v roku 2013 pri štúdiu Clarion-Clippertonovej zóny, čo je oblasť medzi Mexikom a Havajom. V tom čase Sweetman veril, že má chybné vybavenie, keď mu to ukázalo, že na morskom dne sa vyrába kyslík.
Donald Canfield, biogeochemik z University of Southern Denmark v Odense, povedal, že pozorovanie je „fascinujúce“, ale dodal, že je „frustrujúce, pretože vyvoláva veľa otázok a málo odpovedí“.
Skupina výskumníkov, ktorých štúdia bola zverejnená v pondelok v Prírodaverí, že elektrochemickú aktivitu vytvárajú polymetalické uzliny vyrobené z mangánu a železa. Tieto uzliny vyzerajú trochu ako hrudky uhlia a predpokladá sa, že sú zodpovedné za štiepenie molekúl H2O.
Uzlíky si vyžiadali milióny rokov na vytvorenie a sú vyrobené z minerálov, ktoré možno použiť na výrobu batérií, čím sa zvyšuje možnosť, že o objav prejavia záujem ťažobné spoločnosti.
Ale zatiaľ čo tieto minerály by mohli pomôcť pri prechode na zelenú energiu, environmentálni vedci a aktivisti sa domnievajú, že hlbokomorská ťažba by mohla narušiť ekosystémy nepredvídateľným spôsobom a ovplyvniť schopnosť oceánu chrániť našu planétu pred účinkami klimatických zmien. Ťažba, ktorá prebiehala v r 80. roky 20. storočia zanechali po sebe prostredie, v ktorom sa podľa morských biológov nedokázali spamätať ani baktérie.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno