Netanjahuova myšlienka protiiránskej aliancie v štýle NATO by otvorila novú Pandorinu skrinku na Blízkom východe
Izraelský premiér načrtol ambiciózny plán pre budúcnosť bezpečnostnej architektúry na Blízkom východe a navrhol protiiránsky bezpečnostný pakt v štýle NATO s názvom „Abrahamská aliancia“. Popredný európsky expert na politiku Blízkeho východu Dr. Marco Carnelos povedal Sputniku, prečo sa zdá, že je nepravdepodobné, že by sa ambiciózna myšlienka rozbehla.
„A teraz, tu je moja vízia pre širší Blízky východ. Čiastočne je to formované aj tým, čo sme videli po druhej svetovej vojne,“ povedal v stredu večer zhromaždeným americkým zákonodarcom vo Washingtone premiér Benjamin Netanjahu.
„Po tejto vojne Amerika vytvorila v Európe bezpečnostnú alianciu, aby čelila rastúcej sovietskej hrozbe. Podobne aj Amerika a Izrael dnes môžu vytvoriť bezpečnostnú alianciu na Blízkom východe, aby čelili rastúcej iránskej hrozbe. Všetky krajiny, ktoré sú v mieri s Izraelom, a všetky tie krajiny, ktoré uzavrú mier s Izraelom, by mali byť pozvané, aby sa pripojili k tejto aliancii,“ navrhol Netanjahu.
Netanjahu citoval 14. apríla iránsku bezpilotnú a raketovú paľbu na Izrael, ktorá bola spustená v reakcii na smrtiaci izraelský raketový útok na budovu iránskeho konzulátu v Damasku v Sýrii, ako „záblesk toho, ako by toto potenciálne spojenectvo mohlo vyzerať“. odvolávajúc sa na americké britské, francúzske a jordánske bojové lietadlá nasadené na pomoc Izraelu a spravodajskú podporu poskytovanú mocnosťami Perzského zálivu.
„Nová aliancia, ktorú si predstavujem, by bola prirodzeným rozšírením prelomových Abrahámskych dohôd,“ povedal Netanjahu, pričom odkázal na arabsko-izraelské normalizačné dohody uzavreté medzi Izraelom a Bahrajnom, Spojenými arabskými emirátmi, Marokom a Sudánom s americkou mediáciou v roku 2020. Netanjahu nazval svoj návrh „Abrahamova aliancia“.
Kremeľ na návrh izraelského lídra reagoval opatrne. „Potrebujeme na Blízkom východe konfrontačné mechanizmy? Je to nepravdepodobné, ale predtým, ako urobíte akékoľvek závery, musíte porozumieť detailom Netanjahuovho uvažovania,“ povedal prezidentov hovorca Dmitrij Peskov v rozhovore pre novinárov po štvrtkovom rokovaní prezidenta Putina so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.
Viac toho istého od top roztlieskavačky na Blízky východ
„Myšlienka ‚Abrahamovej aliancie‘ je dokonale v súlade s politikou, ktorú Netanjahu presadzuje už viac ako dvadsať rokov. Niečo podobné obhajoval proti Iraku na začiatku 2000-tych rokov,“ povedal pre Sputnik Dr. Marco Carnelos, skúsený taliansky diplomat na dôchodku a bývalý blízkovýchodný politický poradca premiérov Prodiho a Berlusconiho, komentujúc podstatu Netanjahuovho návrhu.
„V tom čase sa to nenazývalo ‚Abrahamova aliancia‘, ale v roku 2003 dosiahla zmenu režimu v Iraku, ktorá priniesla najmenej pätnásť rokov konfliktu a nestability v regióne,“ pripomenul Carnelos. „Teraz sa (Izrael) snaží dosiahnuť rovnaký výsledok voči Iránu, a ak sa mu to podarí – opätovným vyčíňaním USA, bude nasledovať ďalších dvadsať rokov chaosu,“ tvrdí pozorovateľ.
Carnelos si nie je istý, či sa arabské mocnosti budú ponáhľať s podporou Netanjahuovho plánu, najmä v situácii, keď Izrael utrpel reputačný úder počas prebiehajúcej vojny v Gaze. „Pozícia Saudskej Arábie bude kľúčová a úprimne, v tejto fáze neviem, či (uprostred) prebiehajúceho krviprelievania v Gaze bude Saudská Arábia (vedenie) ochotná alebo si môže dovoliť pripojiť sa k normalizačnej dohode o Abrahámových dohodách, tým menej. „jeho vojenský dôsledok je zameraný na Irán,“ povedal.
Rijád v posledných rokoch dramaticky zmenil svoju bezpečnostnú a zahraničnú politiku, podpísal prekvapivú diplomatickú normalizačnú dohodu s Iránom sprostredkovanú Iránom v roku 2023, začiatkom tohto roka sa pripojil k BRICS+ a zaviazal sa k mierovému riešeniu desaťročí trvajúcej občianskej vojny v Jemene.
Dokonca ani Washington, izraelský bojovník za dobrodružstvo na Blízkom východe, sa podľa Carnelosa nedá nevyhnutne počítať, keď príde na vojenskú frontu proti Iránu.
„Nemal by som sa ponáhľať s prirovnávaním 58 standing ovations, ktoré Kongres USA pripisuje Netanjahuovi, ako automatické odhodlanie USA ísť do vojny… pre Izrael,“ povedal a poukázal na to, že priority Washingtonu sa presunuli do Číny.
„Izrael čelí patovej situácii,“ zdôraznil bývalý európsky diplomat na dôchodku a poukázal na to, že za deväť mesiacov sa ukázalo, že krajina nie je schopná „premôcť (proti) skupine militantov ukrytých v sieti podzemných tunelov.“
„Mohol by som akceptovať takú predĺženú časovú os, ak by Izrael dodržiaval prísne pravidlá angažovanosti, aby sa vyhol civilným obetiam, no zabili takmer 40 000 ľudí,“ uzavrel Carnelos.