„Rastúca, hoci spomaľujúca ekonomika bude pravdepodobne i v úvode roka posielať nové požiadavky na zamestnancov. Posledné mesiace však naznačovali možný návrat dvojrýchlostného charakteru domáceho trhu práce. V najbližších mesiacoch by tak čísla nezamestnanosti mohli navýšiť viaceré už ohlásené hromadné prepúšťania. Na napätom trhu práce s rekordným počtom neobsadených pracovných miest by však nárast nezamestnanosti mal byť len dočasný a trh práce by mal byť schopný nových nezamestnaných pomerne rýchlo absorbovať,“ uviedol Koršňák.
Konsolidácia a očakávané spomalenie ekonomického rastu v tomto roku aj pod vplyvom zavedenia amerických ciel na dovozy z Európy podľa neho zmiernia napätie na domácom trhu práce len čiastočne a dočasne. Zdôraznil, že približne 40 % nezamestnaných ľudí je v evidencii úradov práce viac ako dva roky, pričom počet dlhodobo nezamestnaných zostáva v posledných rokoch prakticky nezmenený.
„Nesúlad medzi ponukou a dopytom po práci, v regionálnom, odvetvovom i kvalifikačnom smere, tak tlačí nahor počet neobsadených pracovných miest v ekonomike i dovoz zahraničnej pracovnej sily. Drvivá väčšina cudzincov smeruje do ekonomicky silnejších regiónov Slovenska, ktoré vykazujú aj najakútnejší nedostatok pracovníkov,“ upresnil analytik.
Z pohľadu regiónov chýbajú zamestnanci najmä na západnom Slovensku v okolí Bratislavy a Trnavy, kde je viac voľných pracovných miest ako nezamestnaných ľudí. Pozitívom podľa neho je, že pracovné miesta vznikali v úvode roka aj v problematickejšom Prešovskom kraji, kde majú ľudia problém sa zamestnať. Ak by sa všetky voľné pracovné pozície podarilo obsadiť registrovanými uchádzačmi o prácu, tak by bola miera nezamestnanosti na Slovensku nižšia o 3,46 percentuálneho bodu (p. b.) a dosahovala by 1,63 %. Koršňák však takýto scenár nepovažuje za pravdepodobný, a to v dôsledku nesúladu medzi ponukou a dopytom po práci aj kvalifikačných a regionálnych rozdielov.
Analytik dodal, že nedostatok domácej pracovnej sily tlačí na dovoz pracovníkov zo zahraničia. V januári pracovalo na Slovensku 114.900 cudzincov, pričom medzimesačne ich počet stúpol o 1,4 %. Na Slovensko prišli najmä pracovníci z Ukrajiny, medziročne ide o rast o 39 %. Ďalej prichádzali z krajín bývalých sovietskych republík, Indie či juhovýchodnej Ázie. Naopak, počet zamestnancov z európskych krajín stagnoval, úbytok zaznamenali najmä cudzinci zo Srbska.
Zdroj feed teraz.sk