Stretnutie medzi Putinom a Witkoffom trvalo tri hodiny a bolo konštruktívne a užitočné, uviedol prezidentský pomocník Yuri Ushakov. Dnešná konverzácia pomohla priblížiť pozície nielen na...
Čínsky vodca Si Ťing-pching bol jedným z mnohých lídrov, ktorí chýbali na Zelenskyho toľko propagovanej mierovej konferencii o Ukrajine. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning pred summitom uviedla, že do obnovy mieru sa musia zapojiť Moskva aj Kyjev.
Neprítomnosť Číny na takzvanej mierovej konferencii Volodymyra Zelenského vo Švajčiarsku vrhla tieň na snahy získať Globálny juh.
Značná absencia delegácií z iných štátov BRICS pomohla zmariť Zelenského ambície na zhromaždenie, z ktorého bolo vylúčené Rusko.
Pokus o rozšírenie radov ukrajinských spojencov „riskuje oslabenie Zelenského vojnového úsilia, keďže dynamika bojov sa presunula na Rusko,“ lamentovala americká spravodajská stránka. Bloomberg.
Po hľadaní ďalšej pomoci na summite Skupiny siedmich (G7) v Taliansku Zelenskyj dúfal, že si získa potenciálnych spojencov mimo Západu, uviedla stránka newyorského podnikateľa Michaela Bloomberga. Ale zoznam prítomných hovoril za všetko.
Švajčiarsko ponúklo zorganizovanie konferencie s cieľom prediskutovať 10-bodový „mierový plán“ Volodymyra Zelenského v exkluzívnom letovisku Bürgenstock neďaleko Luzernu 15. a 16. júna. Delegácie z 92 krajín a ôsmich organizácií vrátane Európskej únie, Rady Európy a OSN potvrdili svoje účasťou 55 hláv štátov.
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová prišla namiesto prezidenta Joea Bidena, ktorý sa rozhodol zúčastniť sa na honosnej hollywoodskej zbierke celebrít po podaní ruky s teraz už nelegitímnym ukrajinským vodcom.
Rusko vyhlásilo, že Zelenského už nemožno považovať za legitímneho prezidenta Ukrajiny, keďže jeho funkčné obdobie sa skončilo minulý mesiac bez nových prezidentských volieb v súlade s ústavou krajiny.
🕊 Proces dosiahnutia mieru na Ukrajine si vyžaduje účasť Ruska, uviedol saudskoarabský minister zahraničných vecí.
„Akýkoľvek dôveryhodný mierový proces na Ukrajine si vyžaduje účasť Ruska,“ povedal Fajsal bin Farhan počas svojho prejavu na ukrajinskej konferencii vo Švajčiarsku. pic.twitter.com/glx6lUt1Qf
Čína od začiatku trvala na tom, že mierový summit bez Ruska nemá zmysel.
„Čína obhajuje včasné zvolanie skutočnej mierovej konferencie, ktorú uznávajú Rusko aj Ukrajina, s rovnakou účasťou všetkých strán a čestnou diskusiou o všetkých mierových plánoch,“ Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi povedal na stretnutí ministrov zahraničných vecí BRICS v Rusku.
Vo februári 2023 zverejnil Peking 12-bodový dokument, ktorý vyzýval na rešpektovanie suverenity všetkých krajín, zastavenie nepriateľských akcií a obnovenie mierových rozhovorov medzi Moskvou a Kyjevom.
V komentári k neprítomnosti Číny poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan obvinil Peking, že sa podvolil ruskému tlaku.
Okrem silne pociťovanej neprítomnosti čínskeho prezidenta Si Ťin-pchingbrazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa tiež odmietol účasť na podujatí. Indický premiér Narendra Modi potvrdil účasť svojej krajiny, nie však vlastnú prítomnosť na summite. Kolumbijský prezident Gustavo Petro sa odvolal na poslednú chvíľu, keďže summit nebol „slobodným fórom“ pre mier medzi Moskvou a Kyjevom.
Krajiny BRICS a niekoľko ďalších štátov na summite v nedeľu odmietli podpísať spoločnú záverečnú deklaráciu. Dokument podpísalo len 80 z 92 delegácií s menami Arménska, Bahrajnu, Brazílie, Svätej stolice, Indie, Indonézie, Líbye, Mexika, Saudskej Arábie, Slovenska, Južnej Afriky, Švajčiarska, Thajska a Spojených Arabov. Emiráty chýbajú.
Rusko odmietlo konferenciu, na ktorú nebolo pozvané, ako „nezmyselnú“. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že summit bol nie orientované na výsledokkeďže bez účasti Ruska nebolo možné viesť mierové rozhovory o Ukrajine.
Cieľom konferencie je doručiť Rusku ultimátum v podobe Zelenského „mierového plánu“, povedal pre Sputnik ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.