„Záujem, potreba je stále veľmi vysoká,“ povedala Hasselfeldtová a pátranie po nezvestných označila za „základnú humanitárnu úlohu“.
Dopyty podľa Pátracej služby DRK prichádzajú od rodičov, manželov, snúbencov či súrodencov nezvestných, ale čoraz viac aj z generácie vnúčat, ktoré chcú vedieť, čo sa s ich starými rodičmi v tom čase stalo.
Približne 47 percent žiadostí služba DRK vyrieši úplne a pri zvyšných 53 percentách často poskytne aspoň nejaké informácie o nezvestnej osobe, napríklad, kde ju naposledy videli.
Služba pomáha pri pátraní po nezvestných ľuďoch aj v súčasných konfliktoch, ako je vojna na Ukrajine či v Sýrii. Organizácia dostáva od vlády približne 14 miliónov eur ročne. Z tejto sumy ide asi 3,5 milióna na úrad v Mníchove, ktorý sa zaoberá vyšetrovaniami prípadov z obdobia druhej svetovej vojny.
Pátracia služba však dodáva, že financovanie tohto úradu je zabezpečené len do roku 2028. Podľa Hasselfeldtovej sa bude služba DRK usilovať rokovať s novou nemeckou vládou o budúcom financovaní čo najskôr. „Je to súčasť našej kultúry spomínania,“ argumentovala.
Zdroj feed teraz.sk