„Nemôžeme dúfať, že dovozné a vývozné možnosti nemeckých firiem sa v budúcich rokoch automaticky zlepšia. Sami musíme urobiť potrebné kroky,“ povedala Reicheová po prevzatí ministerstva od svojho predchodcu Roberta Habecka.
Poukázala na dôležitosť diverzifikácie obchodných partnerov Európskej únie a v tejto súvislosti na dohody o voľnom obchode. Dodala však, že hlavným obchodným partnerom Nemecka naďalej zostanú USA. Tie pritom na produkty z Európskej únie uvalili dovozné clá vrátane 25-percentných ciel na oceľ, hliník a autá a dodatočných 10-percentných ciel na takmer všetok ostatný tovar.
Reicheová v tejto súvislosti poukázala na dôležitosť uzatvorenia dohody o voľnom obchode. „Obchodné vojny neprinášajú výhody ani jednej zo strán. Preto je dôležité, aby sme dosiahli s USA dohodu o voľnom obchode,“ uviedla. Spojené štáty boli v roku 2024 najväčším obchodným partnerom Nemecka, pričom vzájomný obchod s tovarom dosiahol 253 miliárd eur.
Na problémy nemeckej ekonomiky poukázali aj predstavitelia nemeckého priemyslu. Napríklad Volker Treier, vedúci oddelenia zahraničného obchodu v Nemeckej obchodnej a priemyselnej komore uviedol, že obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa spôsobila pokles dôvery investorov v ekonomiku a odklad ich investícií. Najnovší prieskum na vzorke 4600 nemeckých firiem pôsobiacich vo vyše 90 krajinách sveta, ktorý sa uskutočnil od 17. marca do 14. apríla, ukázal, že iba 19 % podnikov očakáva zlepšenie situácie v nemeckej ekonomike. Na jeseň minulého roka očakávalo zlepšenie ekonomiky 27 % anketovaných firiem.
Zdroj feed teraz.sk