Zdroje agentúre uviedli, že zatiaľ nie je známe, akú podporu môže návrh zahraničnej politiky EÚ získať, ale rozhodnutie si vyžaduje podporu všetkých 27 členov.
Viaceré krajiny EÚ vrátane Francúzska a Nemecka vyjadrili znepokojenie a namietali proti myšlienke Európskej služby pre vonkajšiu činnosť obísť maďarské veto pri poskytovaní pomoci Ukrajine, informovala agentúra Bloomberg News s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.
„(S)Niektoré členské štáty vrátane Francúzska a Nemecka vyjadrili obavy z vytvorenia precedensu, ktorý by mohol ohroziť budúcnosť Európskeho mierového nástroja ako nástroja zahraničnej politiky, podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou. V súčasnosti sa EPF spolieha na povinné príspevky založené na ekonomickej váhe každého členského štátu a vyžaduje jednomyseľné vyplatenie,“ uviedla agentúra.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell už skôr uviedol, že Maďarsko naďalej blokuje pridelenie 6,6 miliardy eur z EPF ako kompenzáciu štátom EÚ za dodávky zbraní a munície Ukrajine.
Európsky zdroj povedal novinárom, že služba zahraničnej politiky EÚ predložila členským štátom návrh, aby EÚ prispela do EPF na dobrovoľnom základe, čím sa obišlo veto Maďarska.
Rusko sa domnieva, že dodávky zbraní na Ukrajinu bránia urovnaniu konfliktu, priamo zapájajú krajiny NATO do konfliktu a predstavujú „hranie sa s ohňom“. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že akékoľvek zásielky obsahujúce zbrane pre Ukrajinu by boli pre Rusko legitímnym cieľom.
Zdroj sputnik, preložené cez google