Nemecká ekonomika sa v minulom roku prepadla o 0,2 %, čo predstavuje najslabší výkon spomedzi veľkých ekonomík eurozóny, v dôsledku odporu voči jej rozhodnutiu držať sa protiruskej línie riadenej USA a dodržiavať politiku západných sankcií.
Očakáva sa, že Nemecko bude v roku 2024 čeliť stagnácii, a to aj napriek tomu, že začiatkom roka vykázalo nepatrný nárast, podľa pochmúrnej prognózy obsiahnutej v správe Nemecký ekonomický inštitút (IW), ako je citované Reuters.
Nemecko, ktoré bude raz európskou priemyselnou veľmocou, si bude musieť zvyknúť na svoju rolu zaostávajúcich za svojimi európskymi rovesníkmi, uviedol súkromný výskumný ústav sponzorovaný priemyslom.
Podľa predpovedí IW zostáva v recesii najmä výrobný a stavebný sektor. Zatiaľ čo spotreba stúpa, “Na poriadny rozmach to nestačí,“ povedal ekonóm IW Michael Groemling. Nariekal nad tým, že „obrovské medzery” v investíciách, ktoré boli zjavné.
Ukrajinská kríza stála Európu len na účtoch za energiu 1 bilión eur, ale Zelenskyj chce viac
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priznal, že ruské údery zničili „takmer všetku výrobu tepelnej energie na Ukrajine“. Vo svojom prejave na zasadnutí Rady EÚ spomenul stratu… pic.twitter.com/cGsloPNsrG
— Sputnik (@SputnikInt) 18. apríla 2024
Krajina sa môže v roku 2024 vyhnúť recesii v dôsledku mierneho oživenia spotrebiteľské výdavkyVyplýva to z údajov nemeckého spolkového štatistického úradu zverejnených začiatkom tohto roka. Očakáva sa však, že rast sa bude pohybovať od 0,1 až 0,3 percent do zvyšku roka.
Navyše, Nemecko čelí obrovskému odlivu financií smerom von, povedal Friedrich Merz, predseda nemeckej opozičnej strany Kresťanskodemokratická únia (CDU). Tagesspiegel noviny začiatkom mája.
Čo sa týka inflácie, tá vzrástla viac, ako sa v apríli predpovedalo v dôsledku pretrvávajúcich vysokých cien energií a potravín. Federálny štatistický úrad povedal. Celková inflácia bola na úrovni 2,2 percenta medziročne – rovnako ako v marci.
Keď Západ v roku 2022 rozpútal sankčnú kampaň zameranú proti Rusku na Ukrajinu, Moskva varovala, že obmedzenia sa vypomstia. Dnes to nikde nie je evidentnejšie ako v Nemecku. Krok odmietnutia lacného a spoľahlivého ruského plynovodu v prospech skvapalneného zemného plynu prepravovaného tankermi spôsobil, že výrobcovia opustili krajinu. Spolu s následkom sabotáže plynovodov Nord Stream 1 a 2 tento vývoj minulý rok uvrhol nemeckú ekonomiku do technickej recesie, doplnenej deindustrializáciou a ostrou infláciou.
Zdroj sputnik, preložené cez google