19.1 C
Bratislava
utorok, 1 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Agent chaosu: Sila Lindsey Graham závisí od vojny

Hawkish senátor Lindsey Graham* Podľa časopisu Wall Street Journal dostal prezidenta Donalda Trumpa, aby zasiahol Irán. Čo získava z vojny na Blízkom východe? Miláčik...
HomeNezaradenéNemecká inflácia prudko stúpa, pretože odpor voči chybným politikám sankcií zvyšuje náklady...

Nemecká inflácia prudko stúpa, pretože odpor voči chybným politikám sankcií zvyšuje náklady na energiu

Ekonomiku silne industrializovaného Nemecka postihli sankcie na dovoz ruského plynu, ropy a uhlia viac ako ostatné členské štáty EÚ. V súlade s tým je spolu s Francúzskom jednou z najhorších v Európe, ktorá čelí bodavej inflácii, ktorá spôsobila rast cien.

Inflácia v Nemecku v dôsledku pretrvávajúcich vysokých cien energií a potravín v apríli vzrástla vyššie, ako sa predpokladalo, uviedol v pondelok Spolkový štatistický úrad.
Celková inflácia bola medziročne na úrovni 2,2 percenta – rovnako ako v marci. Spotrebiteľské ceny vzrástli medziročne do apríla o 2,4 percenta, pričom podľa Destatisu vzrástli z 2,3 percenta pred mesiacom. Ekonómovia oslovení agentúrou Bloomberg očakávali, že rast cien zostane na úrovni 2,3 percenta.

Celková inflácia je celková inflácia v ekonomike. Tento údaj odráža infláciu v koši tovarov, ktorý zahŕňa komodity ako potraviny a energie, na rozdiel od jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa ceny posledných dvoch.

Naposledy bola ročná miera inflácie v Nemecku nižšia ako súčasná hodnota v apríli 2021, keď dosahovala dve percentá.
V januári bol Joachim Nagel, prezident Deutsche Bundesbank, nemeckej centrálnej banky, hrdý na to, že Európska centrálna banka (ECB) skrotila „chamtivé zviera“ inflácie. ECB zvýšila úrokové sadzby najviac v histórii eura, aby sa pokúsila znížiť infláciu z dvojciferných hodnôt.
Je však evidentné, že dvojpercentný cieľ ECB sa stále javí ako nedosiahnuteľný, pričom predpovedaný trend rastu inflácie bude pretrvávať.
Snímka obrazovky s grafom znázorňujúcim nárast nemeckej inflácie.  - Sputnik International, 1920, 30.04.2024
Snímka obrazovky s grafom znázorňujúcim nárast nemeckej inflácie.
„Nemecká celková inflácia sa v apríli mierne zvýšila v dôsledku vyšších nákladov na energiu a v nadchádzajúcom mesiaci pravdepodobne urobí ďalší skok smerom nahor v dôsledku bázických efektov na ceny dopravy,“ povedal ekonóm Bloomberg Martin Ademmer.
Ekonóm Commerzbank Ralph Solveen podobne naznačil, že miera inflácie sa v najbližších mesiacoch pravdepodobne opäť zvýši.
Rovnaké štatistiky ukazujú, že spotrebitelia v Nemecku museli v apríli zaplatiť za potraviny o 0,5 percenta viac ako rok predtým. V niektorých štátoch bol zaznamenaný výrazný nárast cien CZT.
Údaje zverejnené nemeckým federálnym štatistickým úradom začiatkom tohto týždňa naznačili, že mierny nárast spotrebiteľských výdavkov pravdepodobne umožní krajine vyhnúť sa v tomto roku opätovnému pádu do recesie v štýle rokov 2022-2023.

📉 Ekonomické problémy nútia Nemecko preorientovať sa na Čínu

Napriek prísľubu „odstránenia rizika“ Číny nemecký kancelár Olaf Scholz navštevuje Čínu s delegáciou podnikateľov z popredných nemeckých firiem. Čo by mohlo byť kľúčovou motiváciou pre jeho návštevu?

🔺Čína je štvrtým najväčším exportom… pic.twitter.com/9ZhvhiCX3U

— Sputnik (@SputnikInt) 15. apríla 2024

Ekonómovia poznamenali, že k prudkému nárastu inflácie došlo na pozadí vypršania dočasnej vládnej podpory pre plyn a diaľkové vykurovanie. Sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH, nepriama daň zo spotreby tovarov a služieb v hospodárstve) vo výške 19 percent je opäť v platnosti po siedmich percentách, ktoré sa uplatňovali od 1. októbra 2022 do 31. marca 2024 na kompenzáciu vysokej spotreby energie. ceny vyplývajúce zo sebapoškodzujúceho rozhodnutia Nemecka ísť spolu so sankciami proti Rusku.

Nemecko, v minulosti európska ekonomická veľmoc, bolo najviac zasiahnuté sankciami na dovoz ruského plynu, ropy a uhlia uvalenými na jeho špeciálnu operáciu na Ukrajine a následkom sabotáže ropovodov Nord Stream 1 a 2. Nemecká hospodárska kríza minulý rok uvrhla niekdajšieho lídra Európy do technickej recesie s deindustrializáciou a štipľavou infláciou.

Pod vedením kancelára Olafa Scholza a jeho vlády sa nemecká politika implementovaná v dôsledku eskalácie ukrajinského konfliktu vo februári 2022 premietla do trpkých strát pre ekonomiku krajiny. Berlín urobil všetko, čo bolo v jeho silách, aby prerušil všetky ekonomické väzby s Ruskom, bez ohľadu na to, nakoľko boli prospešné pre nemeckú ekonomiku.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno