Categories: Ekonomika

Nemci podporujú hľadanie trvalého úložiska jadrového odpadu

Berlín 8. marca (TASR) – Takmer dva roky po odpojení posledných atómových elektrární v Nemecku veľká väčšina obyvateľov podporuje hľadanie trvalého úložiska jadrového dopadu. Nemecké úrady už roky hľadajú geologicky bezpečné miesto na uloženie približne 27.000 kubických metrov jadrového odpadu, ktorý sa nahromadil za viac ako 60 rokov výroby energie z jadra. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Berlín si stanovil termín do roku 2050 na určenie miesta, kde by sa nebezpečný rádioaktívny odpad mohol skladovať pod zemou jeden milión rokov. V prieskume, ktorého výsledky majú byť zverejnené v pondelok (10. 3.), sa 70 % respondentov vyjadrilo za pokračovanie tohto procesu, zatiaľ čo 19 % bolo proti a 11 % opýtaných neuviedlo žiadnu odpoveď. Podpora projektu stúpla na 75 % medzi tými, ktorí odmietajú výrobu energie z jadra v Nemecku, v porovnaní so 69 % tých, ktorí si myslia, že krajina by ju mala obnoviť. Reprezentatívny celoštátny prieskum sa uskutočňuje každé dva roky z poverenia Spolkového úradu pre bezpečnosť nakladania s jadrovým odpadom (BASE).

Prezident BASE Christian Kühn interpretoval výsledky prieskumu ako dôkaz pretrvávajúcej podpory procesu hľadania napriek kritike zo strany niektorých politikov počas kampane pred nedávnymi parlamentnými voľbami . Napríklad Markus Söder, líder bavorskej Kresťanskosociálnej únie vyzval na prehodnotenie procesu s odôvodnením, že Spojené štáty „čoraz viac vyvíjajú reaktory“, ktoré sa zameriavajú na vysokú mieru opätovného použitia palivových tyčí.

„Prieskum jasne ukazuje, že ľudia v Nemecku v drvivej väčšine podporujú hľadanie úložiska. Politický konsenzus, ktorý viedol k vedecky podloženému a celoštátnemu hľadaniu úložiska, má naďalej podporu obyvateľstva,“ povedal Kühn. Prieskum však tiež ukázal, že súhlas ľudí čiastočne závisí od toho, ako dlho bude trvať určenie miesta, poznamenal Kühn. „Preto sa hľadanie úložiska musí urýchliť, aby sa zachovala dlhodobá akceptácia,“ dodal.

Na začiatku 21. storočia ešte približne štvrtina elektrickej energie v Nemecku pochádzala z jadrových reaktorov. Po havárii reaktora v japonskej Fukušime v roku 2011 sa začalo urýchlené vyraďovanie. Posledné tri jadrové elektrárne boli odstavené v polovici apríla 2023.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Strihači oviec budú súťažiť na majstrovstvách, chcú prekonať rekord

Kamenec pod Vtáčnikom 26. júla (TASR) - Strihači oviec si v sobotu zmerajú sily na…

6 minút ago

Xavi mal údajne záujem trénovať reprezentáciu Indie

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Futbalovú reprezentáciu Indie mal po odchode Španiela Manola Márqueza…

12 minút ago

Krvavý v Iráne: Radicals Storm Zahedan Courthouse, opustenie 5 mŕtvych

Najmenej 5 osôb bolo zabitých a ďalších 13 zranených pri útoku zameraného na súdnu budovu…

13 minút ago

Na mieste pádu lietadla An-24 naďalej zasahuje takmer 290 ľudí

Tynda 26. júla (TASR) - Krízové centrum ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pokračuje aj v…

19 minút ago

Real sa údajne pokúsi predať Viniciusa, ak s ním nepredĺži zmluvu

Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…

25 minút ago

Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej n…

Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej nite potiahnutej neaktívnym vírusom…

26 minút ago