„Nestačí mať izolované opatrenia – potrebujeme zmenu formy,“ povedal Guterres.
Už skôr vyhlásil, že po izraelskom útoku, pri ktorom zahynulo sedem humanitárnych pracovníkov organizácie The World Central Kitchen (WCK), bola OSN „informovaná izraelskou vládou o jej zámere umožniť významné zvýšenie humanitárnej pomoci distribuovanej v Gaze„.
Izrael v piatok oznámil, že umožní „dočasné“ dodávky pomoci cez svoje hranice so severnou časťou Pásma Gazy. Toto vyhlásenie prišlo potom, čo americký prezident Joe Biden vo štvrtok v telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom varoval, že budúca podpora Spojených štátov vo vojne v Pásme Gazy závisí od nových krokov na ochranu civilistov a humanitárnych pracovníkov.
Podľa charitatívnej organizácie Oxfam Palestínčania na severe Pásma Gazy prijali od januára v priemere len 245 kalórií denne.
Charitatívne organizácie obvinili Izrael z blokovania pomoci, avšak Izrael svoje snahy obhajoval a z nedostatku obviňoval neschopnosť skupín distribuovať pomoc, ak sa už dostane dovnútra Gazy.
Vojna v Pásme Gazy sa začala po útoku hnutia Hamas 7. októbra, pri ktorom zahynulo 1170 ľudí. Palestínski militanti tiež zajali približne 250 rukojemníkov, z ktorých asi 130 zostáva v Gaze, vrátane 34, o ktorých armáda tvrdí, že sú mŕtvi.
Izraelská odvetná ofenzíva si podľa ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy ovládaného Hamasom vyžiadala životy najmenej 33.091 ľudí.
Zdroj feed teraz.sk