Viac ako polovica spoločností predpokladá, že si tento rok udrží súčasný počet zamestnancov. V porovnaní s vlaňajškom firmy očakávajú, že ich investičné náklady klesnú o osem percent a stúpnu len o deväť percent. Spoločnosti tento rok predpokladajú zvýšenie nákladov na pracovnú silu okolo 6,5 %, čo je o 1,3 % menej ako vlani. Medzi najväčšie hospodárske riziká v nasledujúcich 12 mesiacoch považuje takmer 60 % firiem hospodársko-politické rámcové podmienky. Pre 55 % z nich je problémom aj dopyt, nasleduje nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorý vníma 53 %, či zvyšujúce sa ceny energií, ktorých sa celkovo obáva 43 % slovenských podnikov.
Z hľadiska lokálnych podmienok firmy pozitívne zhodnotili členstvo Slovenska v Európskej únii. Rovnako pozitívny medziročný vývoj vnímajú aj v kvalite a dostupnosti lokálnych dodávateľov či podmienkach na výskum a vývoj. V porovnaní s minulým rokom sa spokojnosť firiem znížila v oblasti financií, čo súvisí aj so zavedením konsolidačného balíka a navýšenia daní a odvodov pre podniky. Rovnako klesla spokojnosť investorov s daňovým zaťažením v krajine. Podniky zaznamenali tiež zníženie produktivity zamestnancov či spokojnosti s nákladmi na pracovnú silu.
V prípade dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily prišlo podľa komory v medziročnom porovnaní k miernemu zlepšeniu, keďže tlak na trhu práce mierne ustúpil. Na druhej strane firmy stále pociťujú nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorého účinkom je zvýšenie mzdových nákladov (57 %), obmedzenie priebežnej výroby či poskytovania služieb (52 %), odmietnutie dodatočných objednávok (47 %) či redukcia plánovaných investičných zámerov (41 %). Na zmierňovanie následkov nedostatku kvalifikovaných zamestnancov podniky prijali alebo sa ešte len chystajú zaviesť opatrenia v podobe zvýšenej automatizácie a digitalizácie alebo rozšírenia kontinuálneho vzdelávania.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že Slovensko ako cieľovú krajinu pre svoju investíciu by si znovu vybralo vyše 64 % firiem, naopak, skoro 39 % by to už neurobilo. Na podnikanie na Slovensku budú mať vplyv aj zavedené americké clá na dovoz všetkých tovarov a služieb z Európy do Spojených štátov. Väčšina slovenských podnikov však očakáva len mierne negatívny alebo žiadny negatívny dosah. Z hľadiska globálnych výziev v nasledujúcich piatich rokoch sú pre podniky najväčšími výzvami obchodné prekážky a konflikty, digitálna transformácia a umelá inteligencia, kybernetická bezpečnosť, inflácia či transformácia ekonomiky na udržateľnú energiu, respektíve výrobu.
Zdroj feed teraz.sk