Celkom 29 organizácií podľa iniciatívy Slovensko bez GMO zverejnilo spoločný list Európskej komisii, v ktorom žiadajú stiahnutie návrhu na dereguláciu nových GMO získaných novými genomickými technikami (NGT).
Organizácie zdôrazňujú, že akákoľvek regulácia pre nové GMO musí byť založená na vedeckých poznatkoch a musí byť bezpečná. Návrh EK však podľa nich trpí zásadnými nedostatkami, keďže kritériá na urýchlenie uvoľnenia nových GMO na trh nie sú založené na vedeckých poznatkoch, ale na svojvôli. List podpísali aj slovenské organizácie.
SŠSA je toho názoru, že príslušný návrh euronariadenia predstavuje významný krok k modernizácii európskeho právneho rámca v oblasti biotechnológie, poľnohospodárstva, bezpečnosti potravín a ochrany životného prostredia v rámci EÚ. Technológie cieleného NGT predstavujú podľa asociácie inováciu, ktorá môže výrazne zlepšiť efektivitu poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu.
Navrhovaná regulácia na úrovni EÚ je podľa SŠSA dostatočne flexibilná a umožňuje využívanie nových technológií pri prísnom zohľadnení vedeckých dôkazov, ktoré poukazujú na ich bezpečnosť. Tým je podľa asociácie vyvážený prístup medzi inováciou a ochranou zdravia.
Zdroj feed teraz.sk
Turčianske Teplice 27. júla (TASR) - Tragické následky mala nedeľná popoludňajšia dopravná nehoda na ceste…
📝Návrat zázraku syn Chevron?📝Nie naozajVo Venezuele, druhý deň výkonný riaditeľ Federácie obchodnej komory a Venezuela…
Gaza 27. júla (TASR) - Dve jordánske lietadlá a jedno lietadlo patriace Spojeným arabským emirátom…
Nitra 27. júla (TASR) - Nový potravinový doplnok určený pre onkologických pacientov je jedným z…
Brusel 27. júla (TASR) - Hlavným cieľom Európskej únie (EÚ) v obchodných rokovaniach so Spojenými…
Naí Dillí 27. júla (TASR) - Najmenej šesť osôb zahynulo v hinduistickom chráme na severe…