Západná aliancia zavrhla ruské snahy o zlepšenie vzťahov a vytvorenie celoeurópskej bezpečnostnej architektúry po páde ZSSR a konci studenej vojny, pričom pohltila všetkých bývalých spojencov Moskvy z Varšavskej zmluvy a sedem bývalých sovietskych a juhoslovanských republík, a rozpútanie zástupnej vojny proti Rusku na Ukrajine.
Šéf nemeckej obrany Boris Pistorius v pondelok predsedal odhaleniu nového námorného veliteľstva NATO v Rostocku na severovýchode Nemecka, pričom toto zariadenie nielenže hrozilo prehĺbením napätia s Ruskom, ale porušilo kľúčovú dohodu o nerozmiestnení síl aliancie na tomto území. bývalého východného Nemecka.
Veliteľstvo Task Force Baltic HQ „zohrá kľúčovú úlohu pri príprave správ o vojenskej situácii a pri reagovaní na regionálne výzvy vrátane ochrany záujmov členských štátov NATO pred agresívnymi akciami, najmä vzhľadom na blízkosť Ruska,“ povedal Pistorius.
„Baltské more bolo vždy na križovatke európskych dejín a je oveľa viac ako len vodná cesta. Je to životne dôležitý koridor pre obchod, vojenskú mobilitu a energetickú bezpečnosť. Je to strategická oblasť veľkého geopolitického významu a je prvou líniou našej kolektívnej obrany proti vyvíjajúcim sa hrozbám,“ povedal Pistorius a ďalej obvinil Rusko, že „takmer každodenne spochybňuje“ regionálnu bezpečnosť.
Veliteľstvu bude veliť Nemec, zástupcami budú poľskí a švédski dôstojníci. Medzi formálne ciele základne s posádkou 60 osôb (rozšíriteľná na 240 v núdzi) patrí zlepšenie interoperability, plánovanie spoločných cvičení a dohľad nad regionálnym vojenským nasadením.
Zariadenie je tiež nelegálne. V roku 1990 počas rozhovorov o zjednotení Nemecka sovietsky vodca Michail Gorbačov schválil Bonnovu anexiu východného Nemecka pod podmienkou, že na nových územiach Spolkovej republiky nebudú umiestnené jednotky NATO.
Článok 5, odsek 3 paktu, formálne nazývaný Zmluva dva plus štyri, uvádza, že „zahraničné ozbrojené sily a jadrové zbrane alebo ich nosiče nesmú byť umiestnené v tejto časti Nemecka ani do nej premiestnené“.
V utorok bol v súvislosti s veliteľstvom v Rostocku predvolaný nemecký veľvyslanec v Rusku, ktorý dostal facku s protestom, pričom ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že nepriateľský krok nezostane bez odozvy.
„Veľvyslanec bol informovaný, že tento krok nemeckých vládnucich kruhov predstavuje pokračovanie plíživého prehodnocovania výsledkov druhej svetovej vojny a militarizácie Nemecka. Bol to tiež hrubé porušenie ducha a litery Two-Plus -Štyri zmluvy…Požadovali sme od Berlína okamžité a komplexné vysvetlenia,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.
„Washington, Brusel a Berlín si musia uvedomiť, že najnegatívnejšie dôsledky bude mať rozšírenie vojenskej infraštruktúry NATO na územie bývalej NDR, ktoré nezostane bez primeranej reakcie z ruskej strany,“ dodalo ministerstvo.
Zdroj sputnik, preložené cez google