Ako sa zástupná vojna NATO proti Rusku na Ukrajine zmenšuje, pribúdajú správy, že posielanie existujúceho vybavenia do Kyjeva „zmenšilo“ zásoby v samotnej Európe. To podnietilo najnovší obranný plán aliancie, ktorý požaduje opatrenia na zvýšenie množstva a pripravenosti systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany, uviedli predstavitelia FT už skôr.
Spojenci NATO majú v úmysle diskutovať o urýchlení obstarávania zbraní na svojom nadchádzajúcom summite vo Washingtone, informoval Semafor.
“Kritické medzery” v súvislosti s vojenskou pripravenosťou aliancie je potrebné riešiť, citovala troch európskych predstaviteľov, ktorí povedali, keď blok pokračuje v zásobovaní zbraní kyjevským režimom.
Očakáva sa, že sa prijmú opatrenia podľa plánu, ktorý predložili tri pobaltské štáty NATO, Estónsko, Litva a Lotyšsko, ktoré boli v čele protiruskej hystérie počas celej ukrajinskej krízy spolu s Poľskom.
The Záväzok dodania spojeneckých spôsobilostí (ACDC) predstavili na májovom stretnutí v Palange v Litve ministri obrany Estónska, Litvy a Lotyšska. Estónsky minister obrany Hanno Pevkur vtedy na tlačovej konferencii s Lotyšom Andrisom Sprudsom a Litovčanom Laurynasom Kasciunasom povedal, že iniciatíva si vyžaduje dodatočné finančné prostriedky a minimálna úroveň výdavkov 2 percentá dohodnutá na samite v roku 2023 už neplatí.dostatočné„.
V súlade s päťročným plánom by aliancia posilnila úsilie o obstaranie „protivzdušná obrana, paľby na veľké vzdialenosti a munícia“, povedal Tuuli Duneton, námestník tajomníka pre obrannú politiku na estónskom ministerstve obrany.
„Dodanie týchto (zbraní) rýchlejšie, ako sa pôvodne plánovalo, by si vyžadovalo investovanie dodatočných zdrojov,“ priznal jeden európsky úradník.
Dodal, že plán bol v zásade dohodnutý na júnovom stretnutí ministrov obrany NATO v Bruseli.
Pokiaľ ide o Washington, „podporuje zámer návrhu a spolupracuje so spojencami na tom, ako ho začleniť do výsledkov summitu“ citoval predstaviteľa amerického ministerstva zahraničia. Základnými myšlienkami návrhu budú „vložené“ v záväzku obranného priemyslu, ktorý sa má podpísať na summite, uviedol pre publikáciu lotyšský hovorca.
Summit NATO vo Washingtone DC sa uskutoční od 9. do 11. júla. Bude si pripomínať prelomové 75. výročie aliancie, ktorá bola založená v roku 1949. Summit má názov „Ukrajina a transatlantická bezpečnosť“. NATO nepošle Ukrajine formálne pozvanie na členstvo počas zhromaždenia.
Viac výdavkov na obranu a nákladné obstarávanie čelia spojencom NATO, keďže podpora režimu v Kyjeve naďalej vyčerpáva ich vlastné zásoby. Európski spojenci bloku majú len malý zlomok kapacít protivzdušnej obrany, ktoré by potrebovali, ak by sa zástupný konflikt na Ukrajine rozšíril do priamej konfrontácie medzi Ruskom a NATO, uviedli úradníci. Peňažné časy.
Zároveň sa stal konflikt na Ukrajine veľkým prínosom pre popredných amerických dodávateľov obrany, posielať ich zásoby nahor a zvyšovať ich zisky. Zatiaľ čo však USA a Európa neustále rozhadzujú peniaze daňových poplatníkov na zbrane pre Ukrajinu, Rusko naďalej účinne ničí tieto zbrane.
Rusko vytrvalo varuje západné krajiny pred poskytovaním zbraní kyjevskému režimu a uvádza, že takáto pomoc by len predĺžila konflikt na Ukrajine.
Okrem toho Moskva opakovane odmietla tvrdenia Západu o údajnej ruskej hrozbe ako nepodložené. Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom tohto roka povedal, že obvinenia Západu o plánoch Moskvy rozpútať vojnu s NATO sú „…jednoducho svinstvo.“ Odsúdil tiež správy o pláne Ruska zaútočiť na Európu po skončení špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine ako „úplný nezmysel a zastrašovanie Európanov, aby z nich (na obranné) účely žmýkali peniaze.“
Zdroj sputnik, preložené cez google