Trojnásobná hrozba extrémnych horúčav, deoxygenácie a okyslenia môže trvať až 30 dní. Štúdia tiež zistila, že tieto extrémne udalosti spojené s vodným stĺpcom sa zvyčajne vyskytujú vo vysokých zemepisných šírkach a trópoch a môžu znížiť obývateľný priestor až o 75 %.
Nový štúdium zistil, že oceány našej planéty sa v dôsledku klimatických zmien nielen otepľujú, ale strácajú aj kyslík a sú čoraz kyslejšie. Štúdia publikovaná v AGU Advances zistila, že približne pätina povrchu svetového oceánu je zraniteľná voči tejto „trojnásobnej hrozbe“, ktorá ju zasiahne v rovnakom čase.
„Globálny oceán sa v dôsledku klimatických zmien otepľuje, je kyslejší a stráca kyslík. Okrem tohto trendu náhle zvýšenie teploty alebo poklesy pH alebo kyslíka nepriaznivo ovplyvňujú morské organizmy, keď sa nedokážu rýchlo prispôsobiť týmto extrémnym podmienkam,“ píše sa v štúdii. „Tieto podmienky sú pre morské organizmy horšie, keď sa takéto extrémy vyskytujú spoločne vo vertikálnom vodnom stĺpci.“
„Extrémne morské udalosti, ako sú morské horúčavy, extrémy kyslosti oceánov a extrémy s nízkym obsahom kyslíka, môžu predstavovať značnú hrozbu pre morské organizmy a ekosystémy,“ dodáva štúdia. „Takéto extrémy môžu byť obzvlášť škodlivé, ak sú spojené s viac ako jedným stresorom.“
Štúdia poznamenáva, že človekom vyvolaná zmena klímy, ako je spaľovanie fosílne palivá, je príčinou tejto „trojnásobnej hrozby“. A nielenže sú účinky týchto javov vážne, ale teraz trvajú trikrát dlhšie a sú trikrát intenzívnejšie ako na začiatku 60. rokov.
„Teplo bolo doslova mimo grafov, bolo úžasné to vidieť,“ povedala Andrea Duttonová, geologička a klimatická vedkyňa z University of Wisconsin, ktorá sa na štúdii nezúčastnila.
Keď sú naše oceány vystavené nadmernému množstvu oxidu uhličitého, tento uhlík vedie k zvýšeniu úrovne kyslosti oceánov a zároveň k vyčerpaniu hladiny kyslíka. To má katastrofálny vplyv na morský život a jeho domovy; a v niektorých prípadoch môže rozpustiť schránky morských organizmov.
„Morský život je vytláčaný z miest, kde je schopný prežiť,“ povedal Dutton pre The Guardian. „Tento dokument objasňuje, že sa to deje teraz a že tieto zložené hrozby posunú organizmy za ich bod zlomu.“
„Ľudia musia uznať, že oceány nás chránia pred množstvom tepla, ktoré sme ako ľudia pociťovali na zemi, ale že to nezostalo bez následkov.“
Zdroj sputnik, preložené cez google