Categories: Ekonomika

Nákup repasovaných produktov prináša určité riziká

Bratislava 8. júna (TASR) – Repasované výrobky znejú ako lákavé riešenie nielen pre životné prostredie, ale aj pre spotrebiteľov, ktorí môžu pri kúpe takého výrobku výrazne ušetriť. Nákup repasovaných produktov však prináša určité riziká. Rôzna definícia „repasovaného“ v jednotlivých krajinách a absencia prísnejšej regulácie často vedú k nekalým praktikám obchodníkov. Upozornila na to riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová.

„Mnoho predajcov láka zákazníkov na označenie ‚ako nové‘ či ‚vysoká kvalita‘, avšak bez jasne stanovených kritérií môže byť takéto označenie zavádzajúce,“ vysvetlila Hekšová.

Hlavný rozdiel medzi použitým a repasovaným výrobkom podľa nej spočíva v tom, že repasovaný prešiel odbornou renováciou. To znamená, že pokiaľ mal nejakú chybu, bola opravená, prípadne sa vymenili opotrebované súčiastky. „Definíciu repasovaného výrobku však v zákone nenájdeme,“ podčiarkla.

„Všeobecne platí, že podnikatelia majú zákonnú povinnosť jasne informovať spotrebiteľov o tom, že predávaný tovar je už použitý, upravený alebo má nejakú vadu. Do tejto kategórie spadajú aj repasované výrobky. V kamenných obchodoch navyše musia byť takéto výrobky jasne oddelené od nového tovaru, aby nedošlo k ich zámene. To však neplatí, ak obchodník predáva výlučne použitý tovar,“ vysvetlila Hekšová.

Pri kúpe použitých výrobkov je podľa Hekšovej dôležité overiť dobu, počas ktorej môže spotrebiteľ uplatniť práva z vadného plnenia. Zákon umožňuje podnikateľom lehotu na uplatnenie práv z vadného plnenia pri použitých výrobkoch skrátiť, avšak maximálne na 12 mesiacov. Pri repasovaných výrobkoch sa však môžu spotrebitelia stretnúť s tým, že predajcovia ponúkajú obchodnú záruku nad rámec zákonnej záruky.

„Pri posudzovaní vád pri použitých výrobkoch je rozhodujúce, či zodpovedajú tomu, čo bolo pri kúpe deklarované. Ak bol kupujúci vopred upozornený na konkrétny nedostatok, napríklad na škrabance na displeji, nemôže tento stav neskôr reklamovať. Naopak, pokiaľ sa objaví chyba, ktorá nebola uvedená a zásadne ovplyvňuje funkčnosť výrobku, má spotrebiteľ právo na reklamáciu,“ uzatvorila Hekšová.

dTest je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá na trhu pôsobí už od roku 1992. Táto nezisková organizácia je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, ktorý vychádza na slovenskom a českom trhu.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ozbrojenci v Ekvádore zabili pri dvoch útokoch najmenej 14 civilistov

Quito 28. júla (TASR) - Najmenej 14 civilistov vrátane jedného dieťaťa zabili v nedeľu ozbrojení…

3 minúty ago

K incidentu došlo pri Nitre

Lukáčovce 28. júla (TASR) - V jednom z rodinných domov v obci Lukáčovce v okrese…

9 minút ago

Čas ukáže výhodnosť obchodnej zmluvy medzi EÚ a USA

Bratislava 28. júla (TASR) - Po mesiacoch neistoty je veľmi dobré, že sa konečne uzavreli…

15 minút ago

V Sliezsku hasiči od nedele zasahujú v súvislosťami so silnými dažďami

Varšava 28. júla (TASR) - Viac ako 500-krát zasahovali od nedele poľskí hasiči v Sliezskom…

21 minút ago

Experiment s predvídaním slnečného žiarenia sa zastavil po vôni pred strojom na výrobu oblakov

MOSKVA (Sputnik) - Vedci v Spojených štátoch plánovali rozsiahly experiment s tlmením slnečného žiarenia s…

23 minút ago

Hlavné turistické a cyklistické trasy v košických lesoch spriechodnili

Košice 28. júla (TASR) - Hlavné turistické a cyklistické trasy sú opäť priechodné. Mestské lesy…

27 minút ago