10.8 C
Bratislava
piatok, 25 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Putin a Witkoff usporiadajú trojhodinové stretnutie

Stretnutie medzi Putinom a Witkoffom trvalo tri hodiny a bolo konštruktívne a užitočné, uviedol prezidentský pomocník Yuri Ushakov. Dnešná konverzácia pomohla priblížiť pozície nielen na...
HomeNezaradenéNajvyšší diplomat EÚ prirovnal Trumpa k fašistickému diktátorovi Francovi, pripravuje sa na...

Najvyšší diplomat EÚ prirovnal Trumpa k fašistickému diktátorovi Francovi, pripravuje sa na dlhodobý pokles vzťahov

Európska únia bojovala proti Donaldovi Trumpovi zubami-nechtami počas väčšiny jeho prvého funkčného obdobia, pričom obchodná a energetická politika, záväzky NATO týkajúce sa výdavkov a vysoko personalizovaná kritická situácia testovala transatlantické vzťahy a nechala Brusel a jednotlivých členov EÚ premýšľať o vyhliadkach na lepšie strategická autonómia“ z Washingtonu.

Odchádzajúci šéf zahraničnej politiky EÚ Joseph Borrell prirovnal novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa k dlhoročnému španielskemu diktátorovi Franciscovi Francovi, pričom naznačil, že rozdiel medzi nimi je ten, že Trump sa dostal k moci vo voľbách.
„Spojené štáty (za Trumpa, pozn. red.) už nie sú rovnaké ako za Obamu. Španielsko pod Francova vedenie bolo tiež napríklad odlišné od Španielska pod Gonzalez“ povedal Borrell v stredajšom prejave v Bruseli, v ktorom načrtol svoje názory na budúcnosť vzťahov medzi USA a EÚ po minulotýždňových prezidentských voľbách v USA.

„Urobili by sme dobre, keby sme hovorili o vládach, ktoré, pravda, v niektorých prípadoch – ale len v niektorých – predstavujú vôľu svojich občanov. A to je, samozrejme, prípad Spojených štátov. Nebolo to vo Francovom Španielsku, ale nepochybne sú to Trumpove Spojené štáty,“ povedal Borrell.
Borrell, ktorý by mal opustiť svoj post 1. decembra, viac ako mesiac a pol pred Trumpovou inauguráciou 20. januára, povedal, že voľby v USA v roku 2024 neboli pre záujmy EÚ „nešťastné“, čím demonštrujú „hlbokú politickú a kultúrnu transformáciu“. v americkej spoločnosti.“

„Môžem vám povedať, že (výsledok volieb) bude mať mnoho geopolitických dôsledkov – že tieto voľby a rozhodnutie amerických voličov poznačia vývoj sveta tak, ako to bude pre naše vnúčatá,“ povedal Borrell. Európa musí byť podľa úradníka „bdelá“, „bez toho, aby vzbudzovala dojem, že sme v noci paralyzovaní ako jeleň pred silnými svetlometmi auta, ktoré stretneme na ceste“.

„Musíme ukázať, že sa nebojíme ani sa nebojíme – hoci v skutočnosti určite áno, pretože víťazstvo prezidenta Trumpa nebolo prijaté vo všetkých (európskych) hlavných mestách rovnako. V každom prípade bude mať výsledok aj hlboké dôsledky pre naše bilaterálne vzťahy. Trump hovorí o uvalení 10 % ciel na všetky európske produkty. Ak by sa niečo také stalo, určite by to ovplyvnilo našu konkurencieschopnosť,“ povedal Borrell.
To isté platí pre Trumpove hrozby uvalením ciel až do výšky 60 % na dovoz z Číny, podľa Borrella, ktorý povedal, že „na globalizovanom trhu“ by sa tento tovar následne dostal do Európy – tendencia, o ktorej predtým povedal, bola svedkom už v r. nedávna hádka medzi EÚ a Čínou o elektromobiloch.
Čo sa týka geopolitiky, Borrell očakáva, že Trumpovo predsedníctvo ovplyvní tri kľúčové oblasti politiky – Ukrajinu, Blízky východ a Čínu/Taiwan.

Odvolávajúc sa na „obavy“ ukrajinských predstaviteľov z toho, aké kroky môže Trumpova administratíva podniknúť voči klientovi Washingtonu, Borrell povedal, že „európskou odpoveďou nemôže byť nič iné, ako pokračovať v našich záväzkoch voči Ukrajine… To si vyžiada zdroje… Pomôžeme Ukrajine. berúc do úvahy všetky formy pomoci. Vo vojenskej dimenzii prispievajú Spojené štáty približne o 25 % viac ako my. Nahradenie Spojených štátov by preto predstavovalo značné finančné a priemyselné úsilie.
S odvolaním sa na zložitú situáciu na fronte Borrell zdôraznil potrebu „vyhnúť sa diplomatickému riešeniu, ktoré marginalizuje Ukrajinu a v tomto procese marginalizuje aj nás. Dohoda medzi Trumpovými Spojenými štátmi a Putinovým Ruskom – obídenie Ukrajiny a Európskej únie s cieľom predložiť prímerie, odloženie politických diskusií na neskôr – je niečo, čo Ukrajina odmieta a čo musíme odmietnuť aj my,“ povedal.
„Voľby Trumpa by nás mali jasne upozorniť na potrebu posilniť našu bezpečnosť, vziať svoj osud do vlastných rúk,“ dodal Borrell, pričom ako dôvod uviedol napríklad zvýšenie výdavkov na obranu európskych spojencov v NATO a potrebu zvýšiť úroveň politiky „spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky“ na „doplnenie“ NATO.
Čo sa týka Blízkeho východu a východnej Ázie, Borrell očakáva, že Trump poskytne Izraelu väčší priestor „pokiaľ ide o expanzívne tendencie Netanjahuovej vlády“ a v prípade Číny „obchodné problémy a určite aj bojovnejší postoj, pokiaľ ide o hlavné otázky“. súvisiace s technológiou a obchodom“.
Borrell, ktorý pôsobí ako vodca zahraničnej politiky EÚ od roku 2019, sa preslávil svojím nepriateľským postojom voči Trumpovi v súvislosti s jeho pohŕdaním regionálnymi alianciami a medzinárodnými dohodami a snahou prekonať obchodný blok.
Tento 77-ročný španielsky politik je známy aj kontroverznými poznámkami, od jeho komentárov z roku 2022 o Európe ako „záhrade“, ktorá by sa mala chrániť pred „džungľou“ vonkajšieho sveta, až po požiadavky na „vojenské riešenie“ Ukrajina a odmietnutie mierových rozhovorov a bezpečnostných záruk pre Rusko.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno