Categories: Zahraničie

Najväčšie riziká pre novinárov prináša vojna na Ukrajine

Štrasburg 5. marca (TASR) – Riziká spojené so spravodajským pokrývaním ruskej invázie na Ukrajinu predstavovali aj v roku 2024 najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť novinárov v Európe. Uvádza sa to vo výročnej správe partnerských organizácií Platformy Rady Európy (RE) pre bezpečnosť novinárov, ktorú predstavili v stredu. TASR o tom informoval hovorca RE Jaime Rodriguez.

Správa upozorňuje na riziká spojené s dezinformáciami vrátane tých, ktoré sú vytvorené prostredníctvom umelej inteligencie a štátnej propagandy. Platforma RE vyzýva vlády členských štátov, aby v záujme slobody tlače zavádzali potrebné reformy a usilovali sa o transparentnosť a ochranu novinárov voči zastrašovaniu či iným hrozbám.

Platforma upozornila na 266 konkrétnych prípadov fyzických útokov, zastrašovania či zadržiavania novinárov v roku 2024. Bolo to o niečo menej než v roku 2023 (285), ale výrazne viac než pred pandémiou ochorenia COVID-19.

Najviac takýchto prípadov sa týkalo Ukrajiny (40) a z nich väčšina území okupovaných ruskými vojskami (32). Nasledovalo Turecko (28), Srbsko (20) a Gruzínsko (18). RE upozornila na medziročne trojnásobný nárast prípadov v Gruzínsku, podľa nej sa to týkalo najmä útokov na novinárov počas proeurópskych protestov.

Ku koncu roka 2024 bolo zadržiavaných v Európe celkovo 159 novinárov: najviac v Bielorusku (44), potom v Azerbajdžane (30), v Rusku (29), ďalších 28 na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny, 27 v Turecku a jeden v Gruzínsku.

V kapitole o Slovensku si správa všíma legislatívne a rozpočtové zmeny týkajúce sa verejnoprávneho vysielateľa RTVS, ktorého vlani nahradila Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Píše aj o sporoch vládnych predstaviteľov s novinármi a o tom, že počas uplynulého roka často odmietali odpovedať na otázky veľkých médií a, naopak, poskytovali vyjadrenia takzvaným alternatívnym médiám. Platforma Rady Európy vyslovila obavu, že tento prístup bráni novinárom v ich práci, podkopáva právo verejnosti na informácie a obmedzuje možnosti občanov pri vyvodzovaní zodpovednosti voči vláde za jej politiku.

„Napriek týmto pretrvávajúcim výzvam má Slovensko naďalej silný a odolný sektor nezávislých médií,“ poznamenáva v správe platforma RE.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Premiér zablahoželal Šefčovičovi k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA

Bratislava 27. júla (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) zablahoželal eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi k dosiahnutiu…

3 minúty ago

Nový ročník slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami

Bratislava 27. júla (TASR) - Nový ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami vrátane…

9 minút ago

Angličanky zdolali Španielky v rozstrele a obhájili titul

Bazilej 27. júla (TASR) - Anglické futbalové reprezentantky obhájili titul majsteriek Európy. Vo finálovom zápase…

21 minút ago

Trump potvrdil, že clá pre vývozy EÚ do USA budú vo výške 15 percent

Brusel/Turnberry 27. júla (TASR) - Prezident USA Donald Trump v nedeľu večer vo svojom golfovom…

27 minút ago

Niekoľko ľudí zahynulo po vykoľajení vlaku v juhozápadnom Nemecku

Berlín 27. júla (TASR) - Niekoľko ľudí zahynulo a viacero ďalších utrpelo zranenia pri vykoľajení…

33 minút ago

VIDEO: Premiér Robert Fico má pocit, že niektorých európskych lídrov unavuje 80 …

VIDEO: Premiér Robert Fico má pocit, že niektorých európskych lídrov unavuje 80 rokov mieru v…

38 minút ago